ԷԿՈՆՈՄԻԿԱՅԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ – ԱՎԱՐՏՎԵՑ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՐՑԵՐՈՎ ՀԱՅ-ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ԽՄԲԻ ՆԻՍՏԸ
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից տեղեկացնում են, որ 2009 թ. մայիսի 13-ին Երևանում կայացավ Հայաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների Տնտեսական հարցերով հայ-ամերիկյան աշխատանքային խմբի (միջկառավարական հանձնաժողովի) հերթական համատեղ նիստը:
Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: ԱՄՆ պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի օժանդակության համակարգող Դան Ռոզենբլյումը:
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկու երկրների միջև հետագա համագործակցության ուղիները, տնտեսության և այլ ոլորտներում իրականացվող բարեոխումների ընթացքը, իրավական նորմերի ամրապնդման, առևտրի և ներդրումների խթանման անհրաժեշտությունը և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Համատեղ աշխատանքային խմբի նիստի ընթացքում ծավալված բաց քննարկումներում արծարծվեցին երկու երկրների հետաքրքրության և մտահոգության կենրոնում գտնվող հիմնախնդիրները: Նիստը նաև լավ հնարավորություն էր որոշ ոլորտներում առաջընթաց գրանցելու և գերակայությունները առանձնացնելու համար, ինչը կնպաստի հետագա երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Գործողությունների ծրագրի ամփոփումը վկայում է, որ ԱՄՆ օժանդակությունը Հայաստանին օգտագործվել է արդյունավետ ու թափանցիկ և լավագույնս ծառայել ի նպաստ երկրի զարգացմանը:
2008 թվականին ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայաստանին տրամադրվել է 68.9 մլն դոլարի օժանդակություն: