ՎԱՉԵ ԳԱԲՐԻԵԼՅԱՆ – ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀՆԱ-Ն ԿԿՐՃԱՏՎԻ 7-8%-Ի ՍԱՀՄԱՆՆԵՐՈՒՄ
Հայաստանի ՀՆԱ-ի անկումն այս տարեվերջին կլինի 7-8 տոկոսի սահմաններում: Նման կանխատեսումներ է արել ՀՀ Կենտրանական բանկը, որի փոխնախագահ Վաչե Գաբրիլեյանն այսօր լրագրողներին ասաց, որ այս տարվա առաջին չորս ամիսներին տնտեսության մեջ մեծ անկում է գրանցվել: Հայաստանի կառավարության աջակցությամբ ԿԲ-ն ձեռնարկել է հակաճգնաժամային մի շարք միջոցառումներ: Վ.Գաբրիելյանը նշեց, որ կառավարությունը խիստ էական է համարում սոցիալական ծախսերի ամբողջական պահպանումը: Մինչ այսօր բնակչությունը պետական եկամուտների առումով խնդիրներ չի ունեցել:
ԿԲ փոխնախագահի խոսքերով` երկրում կրճատվում է նաեւ սպառումը, ինչը պայմանավրված է տրասֆերտների կրճատումներով, ընդհանուր տնտեսական սպասումներով ու ակտիվների գների փոփոխությամբ: Այդ է պատճառը, որ գնումները հետաձգվում են: Սպառման խթանմանը կառավարությունը կարող է աջակցել` բարելավելով գործարար միջավայրը, տրամադրելով վարկային միջոցներ, ձեռնարկելով ավելի լուրջ քայլեր փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների ուղղությամբ:
Մասնագիտական կանխատեսումներով` Հայաստանի տնտեսության կայունացումը կսկսի 2009-ի վերջին կամ  2010-ի սկզբին: Այս տարի տնտեսության աճ չի ակնկալվում, սակայն հետագա անկման սպասումները կկարգավորվեն, ինչը մեր երկրի համար, ըստ Վ.Գաբրիելյանի, շատ կարեւոր է: Հայաստանի համար էական նշանակություն ունեն նաեւ էներգակիրների եւ մետաղների միջազգային գների փոփոխությունները:
Ըստ նրա` կառավարության հիմնական հակաճգնաժամային միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է երկրի արտաքին եւ ներքին պարտքի մեծացում: