ՃԳՆԱԺԱՄ – ՏԱՔՍԻՆԵՐԻՑ ՕԳՏՎՈՂՆԵՐԻ ԹԻՎԸ ՆՎԱԶԵԼ Է 10-40%-ՈՎ
Այս տարվա առաջին մի քանի ամիսներին հանրապետությունում տաքսի ծառայություններից օգտվողների թիվը նվազել է. ընդ որում` տարբեր տաքսի-ծառայությունների մոտ անկման ցուցանիշերը տարբեր են եղել` 10-40 տոկոս: «Բիզնես 24»-ի դիտարկումներով` այդ նվազման ցուցանիշերն արդեն աստիճանաբար նորից սկսում են վերականգնվել:
«ՎԻՊ» տաքսի ընկերության մենեջեր Անուշ Հարությունյանը նշեց, որ հունվար-փետրվարին իրենց տաքսիներից օգտվողների թիվը կրճատվել է ընդհուպ մինչեւ 40 տոկոսով: Բացը լրացնելու համար տաքսի ծառայությունը դիմել է որոշ ակցիաների իրականացմանը, արդյունքում հաջողվել է վերականգնել հաճախորդների նախկին թիվը:
«Տաքսի Գրուպ» ընկերության մենեջեր Հասմիկ Մելքոնյանի տեղեկացմամբ` այս տարվա առաջին մի քանի ամիսներին, իրոք, նկատվել է հաճախորդների թվաքանակի անկում: Նա դա որոշակիորեն պայմանավորեց ինչպես սեզոնային գործոններով, որոշակիորեն էլ` ճգնաժամով` նշելով, որ հաճախորդների թիվը կրճատվել է մոտ 40 տոկոսով. օրական կտրվածքով տաքսու պատվերները 200-250 են: Այդուհանդերձ, այս ամիս արդեն որոշակի ակտիվացում է նկատվում: Ա. Հարությունյանի կարծիքով` տաքսի-ծառայություններից օգտվողների թիվը որոշակիորեն նվազում է նաեւ այն պատճառով, որ խիստ ավելացել են տաքսի-ընկերությունները, որոնք, ըստ նրա, ոչ միշտ են պատշաճ որակ ապահովում եւ  լավ վարորդներ ունենում:
Տաքսի «Սանտաս»-ն օրական մոտ 300 պատվեր է ունենում, սակայն այս ընկերության պատվերներն էլ են կրճատվել 20-30 տոկոսով: Այս տաքսի-ծառայության աշխատակից Լուսինե Քոչկանյանը մանրամասնեց նաեւ, որ պատվերները հիմնականում լինում են առավոտյան եւ երեկոյան ժամերին:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության տվյալներով` հանրապետությունում այսօր լիցենզավորված գործունեություն է ծավալում 1000 տաքսի-ծառայություն  եւ անհատ տաքսի: