ԳԱԳԻԿ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՂԵԿԱՎԱՐՆԵՐԻ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻՆ
28/05/2009 14:19
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեից հայտնում են, որ համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Եվրոպական տարածաշրջանի երկրների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների համաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով` մայիսի 18-ից 22-ը Նորվեգիայի Թագավորության Բերգեն քաղաք էր այցելել ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են մի շարք կարևոր խնդիրներ, այդ թվում համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը, մաքսային ծառայությունների առաջնահերթությունները 21-րդ դարում: Համաժողովի օրակարգում ներառված են եղել նախնական հայտարարագրման, ահմանների վերահսկման ռազմավարությանն առնչվող հարցեր: Քննարկումներ են ծավալվել նաև մեկ պատուհանի սկզբունքի և գլոբալ մաքսային ցանց ստեղծելու հնարավորության շուրջ: Ամփոփվել են Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Քաղաքականության հանձնաժողովի, Ֆինանսական և Աուդիտի կոմիտեների կողմից` 2008 թվականի ընթացքում իրականացված աշխատանքները:
Համաժողովի շրջանակներում ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը առանձնազրույցներ է ունեցել Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի և Իսրայելի մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ:
ՀՄԿ գլխավոր քարտուղարը, հաշվի առնելով վերջին ամիսների ընթացքում Հայաստանի մաքսային համակարգում նկատվող լուրջ բարեփոխումները և ակտիվ մասնակցությունը ՀՄԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերին, ցանկություն է հայտնել 2009-ի ընթացքում այցելել Հայաստան` տեղում ծանոթանալու նոր զարգացումներին և բարեփոխումներին:
Իսրայելի մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել` նպաստել երկու պետությունների միջև մաքսային ոլորտում համագործակցության  և փոխօգնության մասին երկկողմանի միջկառավարական համաձայնագրի արագ կնքմանը, որի նախագիծը ՀՀ ՊԵԿ-ը, համաձայնեցնելով շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ, դիվանագիտական ուղիներով ուղարկել էր իսրայելական կողմին:
Ի դեպ, Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Խորհրդի հերթական`113-րդ և 114-րդ նիստերը կազմակերպվելու են 2009թ. հունիսի 25-27-ը, Բրյուսելում: