ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա. «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ն դարձել է կարգավորվող շուկայի հաշվարկային համակարգի անդամ
2018թ.-ի փետրվարի 28-ին «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ին շնորհվել է «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ (ՀԿԴ) կարգավորվող շուկայի հաշվարկային համակարգի անդամի կարգավիճակ: Այսուհետ Բանկի հաճախորդները կարող են անմիջապես Ինեկոբանկի միջոցով արժեթղթերի գնման և վաճառքի գործառնություններ կատարել ֆոնդային բորսայում: Բանկը համալրել է գործող 18 ԿՇՀՀԱ-ների ցանկը:
Հիշեցնենք, որ ՀԿԴ-ն 2013թ.-ի մարտից անցում է կատարել դեպոզիտար համակարգի նոր մոդելի, ըստ որի արժեթղթերի ռեեստրի վարման և արժեթղթերի պահառության հետ կապված բոլոր ծառայությունները հաճախորդներին մատուցվում են հաշվի օպերատորների՝ ՀԿԴ-ի հետ համապատասխան պայմանագրեր կնքած ներդրումային ընկերությունների և բանկերի միջնորդությամբ:
Ինեկոբանկը 2014թ.-ի մայիսից հանդիսանում է նաև դեպոզիտար համակարգի հաշվի օպերատոր, ինչը հնարարվորություն է տալիս Բանկին սպասարկելու ՀԿԴ՝ ռեեստրի վարմանն ու արժեթղթերի պահառությանն առնչվող բոլոր ծառայությունները:
Դեպոզիտար համակարգի Հաշվի օպերատորների և ԿՇՀՀԱ-ների ցանկը, կոնտակտային տվյալները, ինչպես նաև օպերատորների սակագների կանոնները հասանելի են ՀԿԴ պաշտոնական կայքի (www.cda.am) հետևյալ բաժիններում՝ «Դեպոզիտար համակարգի հաշվի օպերատորներ» և «Հաշվարկային համակարգի անդամներ»:
«Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ն գրանցվել է 1996 թվականին փետրվարի 7-ին (ՀՀ ԿԲ Բանկային արտոնագիր № 68): Բանկի նպատակն է խթանել մասնավոր հատվածի զարգացումը Հայաստանում՝ հանդես գալով որպես միկրո, փոքր և միջին բիզնեսի, ինչպես նաև անհատ հաճախորդների հուսալի և հավատարիմ գործընկեր: Բանկը 2009թ.-ի փետրվարի 26-ից հանդիսանում է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի անդամ: Ընկերությունը նաև Դեպոզիտար համակարգի հաշվի օպերատոր, ինչպես նաև կենսաթոշակային համակարգի հաշվի օպերատոր է: Ընկերության մասին լրացուցիչ տեղեկատվության համար կարող եք այցելել  www.inecobank.am:
«Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ն ՀՀ արժեթղթերի շուկայի ձևավորման առաջին իսկ փուլում ստեղծված ֆինանսական ինստիտուտներից մեկն է: Կենտրոնական Դեպոզիտարիան իր հաճախորդներին է տրամադրում Դեպոզիտար ծառայությունների ամբողջական փաթեթ` գործառնությունների իրականացման լիարժեք ավտոմատացված ծրագրային համակարգի միջոցով: 2009թ.-ի հունիսից Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի միակ բաժնետերն է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն: Առաջնորդվելով մեկ թիմ, մեկ նպատակ սկզբունքով` ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան և Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիան հանդիսանում են արժեթղթերի շուկայի ենթակառուցվածքային կարևորագույն ինստիտուտներ և ապահովում են Հայաստանի կապիտալի շուկայի արդյունավետ գործունեությունը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.cda.am: