ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ՀԴՄ-Ն ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԱՉՔԵՐՈՒՄ
Լավագույն յոթ աշխատանքներն արժանացել են մրցանակների, որոնց հանձնման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետը, ՊԵԿ նախագահը, ՀՀ ԿԳ նախարարը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Այսօր ամբողջ հանրապետությունում իրականացվող հարկային բարեփոխումների շրջանակներում առանցքային նշանակություն է տրվում ՀԴՄ-ների ներդրման գործընթացին, ինչը կարող է մեծապես օգնել` լուծել պետության առջև ծառացած շատ սոցիալական խնդիրներ: Երբ քաղաքացին աչալուրջ է և չի մոռանում պահանջել իր ՀԴՄ կտրոնը, այդպիսով վերջինս տեր է կանգնում իր օրինական իրավունքին` միաժամանակ աջակցելով պետությանը նշված պատասխանատու գործում:
Իսկ ինչպե՞ս են այդ ամենն ընկալում ու պատկերացնում փոքրիկ ՀՀ քաղաքացիները: Դա պարզելու համար` նախաձեռնվել էր «Ես օրինական պետության քաղաքացի եմ» թեմայով  հանրապետական մրցույթը, որի նպատակն է եղել` դեռևս վաղ հասակից խրախուսել ՀՀ քաղաքացիներին ` պաշտպանել իրենց իրավունքները` չմոռանալ պահանջել ՀԴՄ կտրոնը: Եվս մեկ կարևոր հանգամանք. մրցույթի միջոցով երեխաներին հնարավորություն է տրվել դրսևորել իրենց նկարչական և ստեղծագործական ունակությունները:
«Ես օրինական պետության քաղաքացի եմ» թեմայով  հանրապետական մրցույթը նախաձեռնել է  ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն`  ՀՀ  կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ:  Մասնակցել են  5-11-րդ դասարանների աշակերտները` հանրապետության բոլոր մարզերից: Ներկայացված շուրջ 300 նկարներից ժյուրին ընտրել է լավագույններին: Ժյուրիի կազմում ընդգրված են եղել Պետեկամուտների կոմիտեի, Կրթության և գիտության  նախարարության, Գեղագիտության ազգային կենտրոնի մասնագետները:
300 աշխատանքից ընտրվել են 90-ը, որոնք էլ ներկայացվել են Գեղագիտության ազգային կենտրոնի մանկական ստեղծագործության թանգարանում կազմակերպված հատուկ ցուցահանդեսում:
Ներկայացված աշխատանքները դիտելու նպատակով` այսօր թանգարան էին այցելել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, Էկոնոմիկայի և Մշակույթի նախարարները, պաշտոնատար այլ անձինք: Իր հիացմունքը հայտնելով ներկայացված մի շարք աշխատանքների վերաբերյալ` ՀՀ վարչապետը նկատել է, որ դրանք նույնիսկ շատ ավելի հաջողված են և առավել լավ են արտահայտում խնդրի էությունը, քան մինչ այդ վիճակահանության թեմայով պատրաստված գովազդային նյութերը: Ուստի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել մրցույթին մասնակցած երեխաներին նման վառ ստեղծագործություններ ներկայացնելու համար. «Կարծում եմ սա այն դեպքն է, երբ կարևոր է ոչ այնքան մրցույթում հաղթելը, որքան մասնակցությունը»: Թեմայի առնչությամբ անդրադառնալով ՀԴՄ-ների նշանակությանը ստվերի դեմ պայքարի գործում` Տ. Սարգսյանը լրագրողներին հավաստիացրել է, որ դրանց շնորհիվ ներքին շրջանառության ծավալներն աժյմ առավել  ամբողջական են երևում. «Չնայած մակրոտնտեսական ցուցանիշների անկմանը` արձանագրվել է առևտրի ծավալների զգալի աճ, իսկ դրանում էական նշանակություն են ունեցել ՀԴՄ-ները»:
Ցոււցահանդեսում ներկայացված աշխատանքներից լավագույնն են ճանաչվել երկուսը: Եվս 5 աշխատանք արժանացել է խրախուսական մրցանակի:
Խրախուսական մրցանակներ են հանձնվել «լավագույն ծաղրանկար», «լավագույն դպրոց», «թեմատիկայի լավագույն արտահայտություն» և «մրցույթի ամենակրտսեր մասնակից» անվանակարգերում լավագույնը ճանաչված մասնակիցներին:
Նկարները դեռևս 10 օր ներկայացված կլինեն Գեղագիտության ազգային կենտրոնի մանկական ստեղծագործության թանգարանում, այնուհետև  դրանք կփակցվեն Պետեկամուտների կոմիտեի կենտրոնական մասնաշենքում և տարածքային հարկային տեսչություններում, որտեղ այցելող հարկ վճարողների համար օրինակ կարող են հանդիսանալ փոքրիկ նկարիչները, որոնք հստակ պատկերել են, թե ինչպես մեր քաղաքացիները պետք է տեր կանգնեն իրենց օրինական իրավունքին` ՀԴՄ կտրոնը պահանջելու միջոցով: Նկարները նաև վառ արտահայտում են ընդհանրապես երեխաների պատկերացումները «ՀԴՄ» երևույթի մասին: