ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ – ՀԱԿԱՃԳՆԱԺԱՄԱՅԻՆ – ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆ ՀԱՏՎԱԾԻՆ
Տնտեսության իրական հատվածի զարգացմանն ուղղակիորեն նպաստելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը ձևավորվել է Օպերատիվ շտաբ, որը քննարկում է մասնավոր հատվածից ստացված բիզնես նախագծերը, ինչպես նաև որոշում աջակցության ձևաչափը։ Մինչ օրս Օպերատիվ շտաբի կողմից ստացված գործարար ծրագրերի ընդհանուր թիվը հասնում է մոտ 300-ի։ Օպերատիվ շտաբի կողմից դրական ընթացք է ստացել 14.1 մլրդ դրամ արժողությամբ 24 նախագիծ։ 36. Մինչև այժմ ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից տրամադրվել է 50 մլն դրամի աջակցություն` կանոնադրական կապիտալում մասնակցության տեսքով և 12 մլն դրամի և 110 հազ. ԱՄՆ դոլար աջակցություն` վարկավորման տեսքով։ Բացի վերոնշյալ ծրագրերից, Աշխատանքային խմբում կայացած քննարկումների արդյունքում ՓՄՁ ԶԱԿ են վերահասցեագրվել 16 գործարար ծրագրեր, որոնց աջակցություն տրամադրելու հարցն ընթացքի մեջ է։
ՀՀ ՓՄՁ ԶԱԿ-ին կից ստեղծվել է հատուկ վարկային/ներդրումային կազմակերպությունը, որը ՌԴ-ից ստացված 500 մլն. դոլար վարկային ռեսուրսի հաշվին (մոտ 15 մլրդ.դրամ) ինչպես վարկավորելու է ՀՀ տնտեսության զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունեցող գործարար նախագծերը, այնպես էլ մասնակցություն է ունենալու ընկերությունների կապիտալում։ Վարկային ռեսուրսների համատարած թանկության պայմաններում այս նախաձեռնությունը կհանդիսանա տնտեսության, հատկապես ՓՄՁ-ի զարգացման լուրջ խթան։  Ռուսաստանից ներգրավված վարկային ռեսուրսի հաշվին կստեղծվի նաև Կայունացման հիմնադրամ, որը տնտեսությունը կապահովագրի համաշխարհային ճգնաժամով պայմանավորված հնարավոր ցնցումներից։
ՓՄՁ-ի վարկավորման համար օգտագործվում են նաև միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների միջոցները։ Այսպես, ՀԲ-ի տրամադրած 85 մլն. դոլար վարկից 50 մլն դոլարը արդեն իսկ ուղղվել է ՓՄՁ զարգացմանը, իսկ մնացած գումարը կտրամադրվի ճանապարհաշինարարությանը։
Հայաստանին ադամանդագործության զարգացման համար 100 մլն. դոլար վարկի տրամադրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը բանակցում է ռուսական «АЛРОСА» ընկերության հետ։ Սա հնարավորություն կընձեռի վերականգնելու և նոր թափ հաղորդելու Հայաստանում լավագույն ավանդույթներ ունեցող, սակայն վերջին տարիներին օբյեկտիվ պատճառով անկում ապրած այս ճյուղին։
ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել է Համահայկական բանկի մասին օրենքը, որը սահմանում է բանկի գործունեության իրավական և ինստիտուցիոնալ հիմքերը։ Համահայկական բանկը լինելու է այն ռազմավարական կառույցներից մեկը, որի միջոցով համազգային ծրագրերի իրականացման նպատակով համախմբվելու են աշխարհասփյուռ հայերի ջանքերն ու կարողությունները։