ՃԳՆԱԺԱՄ – ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆՈՐ ԱՎՏՈՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ՎԱՃԱՌՔԻ ԾԱՎԱԼՆԵՐԸ ԿՏՐՈՒԿ ՆՎԱԶԵԼ ԵՆ
Հայաստանում ավտոմեքենաների վաճառքի ծավալները նախորդ տարվա համեմատ այս տարվա առաջին կիսամյակում էականորեն նվազել են: «Բիզնես 24»-ի անցկացրած դիտարկումներով հիմնական պատճառը համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված` հայաստանյան բանկերի կողմից ավտովարկավորման գործընթացի սառեցումն է կամ էլ տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների բարձրացումը:
«Գլոբալ Մոթրս» («Լադա»-ի ներկայացուցիչը) ընկերության վաճառքի բաժնի մենեջեր Արմեն Գեւորգյանի տեղեկացմամբ` իրենց վաճառքի ծավալներն այս տարի էականորեն նվազել են: «Բանկերն այսօր ավտովարկավորում չեն իրականացնում կամ էլ վարկերի տոկոսադրույքներն են բարձրացրել` նախկին 14-ի փոխարեն սահմանելով 18-24 տոկոս»,- «Բիզնես 24»-ին  ասաց Ա.Գեւորգյանը:
«Եվրովագեն» ընկերությունը, որը «Ֆոլցվագեն»-ի պաշտոնական ներկայացուցիչն է Հայաստանում, նույնպես զգացել է ճգնաժամի բացասական հետեւանքները: Այս ընկերության վաճառքի ճավալներն առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա համեմատ նվազել են 50 տոկոսով: «Բանկերը կամ սառեցրել են ավտովարկավորումը, կամ էլ բարձր տոկոսներով են վարկեր տրամադրում»,- նշեց ընկերության վաճառքի մասնագետ, տնտեսագետ Հարություն Բաբայանը: Նրա խոսքով` Հայաստանում ավտոմեքենաների վաճառքի ծավալների նվազումը նաեւ պայմանավորված է այլ գործոնով` հայաստանյան շուկան այսօր հագեցած է: «Հայաստանում ավտոպարկը թարմացաված է, հետեւաբար այսօր նոր մեքենաներ գնողների թիվն այնքան էլ շատ չէ»,- մեկնաբանեց Հ.Բաբայանը:
«Մուրան» ընկերության «Նիսան» մակնիշի ավտոմեքենաների բաժնից տեղեկացանք, որ այսօր հիմնականում ավտոմեքենաների կանխիկ վաճառք է իրականացվում, ինչի հետեւանքով վաճառքի ծավալների էական նվազում է դիտվում: Ըստ ընկերության տեղեկատվության` եթե նախկինում բանկերը ավտովարկավորում իրականացնում էին միայն 8 տոկոս կանխավճարով, ապա այսօր կանխավճար է սահմանված 25 տոկոսը:
«Բիզնես 24»-ի ունեցած տեղեկատվության համաձայն` այս տարվա առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 10 տոկոսով միայն աճել է «Ավանգարդ Մոթըրս» («Մերսեդես»-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը) ընկերության վաճաքի ծավալը:
Հիշեցնենք նաև, որ «Տոյոտա-Երևան» ընկերության նախագահ Սամվել Մայրապետյանի խոսքերով Հայաստանում Տոյոտայի վաճառքները նույնպես աճել են: