ԱՐԴՇԻՆԻՎԵՍՏԲԱՆԿԻ ԵՎ ԱԶԲ-Ի ՄԻՋԵՎ ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է 15 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ
Արդշինինվեստբանկը ներգրավել է հերթական նպատակային վարկը, որի միջոցներն ուղղվելու են փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորմանը: Վարկի ներգրավման նպատակով երեկ Արդշինինվեստբանկի և Ասիական Զարգացման Բանկի միջև ստորագրվել է 15 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր: Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են Արդշինինվեստբանկի Մամուլի ծառայությունից:
Նշենք, որ կողմերի միջև, 2011թ. մարտին նույնպես ստորագրվել էր պայմանագիր Առևտրի ֆինանսավորման վերաբերյալ՚: Վարչության նախագահ Մհեր Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ ՙԱրդշինինվեստբանկը կարևորում է Ասիական Զարգացման Բանկի հետ փոխգործակցության ընդլայնումը: Միաժամանակ, Բանկի համար ռազմավարական առաջնահերթություն է հանդիսանում համագործակցության զարգացումը փոքր և միջին բիզնեսի հետ, որի սպասարկման և վարկավորման գործում ընդգրկված է Բանկի լայն մասնաճյուղային ցանցը: Այս և մյուս ներգրավված ֆինանսական միջոցները հնարավորություն կտան այդ նպատակային խմբին առաջարկել վարկավորման առավել գրավիչ պայմաններ՚:
Այս վարկային պայմանագրի շրջանակներում հատուկ ուշադրության են արժանանալու կանանց կողմից ստեղծված և ղեկավարվող ձեռնարկությունների ծրագրերը, որոնց ֆինանսավորումը հնարավորություն կտա նվազեցնել գենդերային խտրականութունը և ստեղծել հավասար մրցակցային պայմաններ տնտեսվարող կանանց համար:
Արդշինինվեսբանկն ունի 49 մասնաճյուղ ՀՀ-ում, 6 մասնաճյուղ` ԼՂՀ-ում և ներկայացուցչություն Փարիզում: