«ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՄՓՈՓԵԼ Է ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունն ամփոփել է ընթացիկ տարվա  առաջին եռամսյակում կատարած աշխատանքի արդյունքները:
Համաձայն հրապարակված տվյալներին՝ 2013 թվականի առաջին եռամսյակում, անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի  համենատ, ընկերությունը գրանցել է բեռնման ծավալի 11%, փոխադրումների ծավալի՝ 5,9% աճ: Դրական միտումների շարքում առանձնացել է նաև տրանզիտային վագոնների պարապուրդի կրճատումը (նախատեսված 9 ժամից այն կրճատվել էր մինչև 3.3 ժամ), մեկ վագոնի պարապուրդի կրճատումը՝ մեկ բեռնափոխադրման ժամանակ, լոկոմոտիվի և վագոնի միջին օրեկան արտադրողականության աճը: Առաջին եռամսյակում հաջողվել է նաև օպտիմալացնել բեռնատար վագոնների պարկը, ինչի շնորհիվ երկաթուղին աշխատանքի նույն ծավալը կատարվել է վագոնների ավելի փոքր թվով:  Բարձրացել են նաև արագությունները: 2013 թվականի մարտին միջին տեղամասային արագությունն աճել է 3,1 կմ.ժամով, իսկ առաջին եռամսյակում՝ 3,2 կմ.ժամով:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը մտադիր է մեծ աշխատանքներ կատարել ուղևորափոխադրումների ոլորտում, որտեղ հաշվետու ժամանակահատվածում անկում է արձանագրվել:
Ընկերության ղեկավար Վիկտոր Ռեբեցը նշել է, որ անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերը գործադրել տրանսպորտային շուկայում գրաված դիրքերը պահպանելու և երկաթուղու մրցակցային առավելություններն ուժեղացնելու համար:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է «Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝  կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով: