Ռոբերտ Կիյոսակին հորդորել է գնել բիթքոին՝ ԴՊՀ-ի տոկոսադրույքների աճի պայմաններում
«Հարուստ հայրիկ, աղքատ հայրիկ» բեսթսելերի հեղինակ և ձեռնարկատեր Ռոբերտ Կիյոսակին անվանել է ԱՄՆ դոլարի ամրապնդումը առաջին կրիպտոարժույթը և այլ թվային ակտիվներ գնելու հիանալի հնարավորություն:
«Գնեք ավելի շատ. Երբ ԴՊՀ-ն շրջվի և նվազեցնի տոկոսադրույքները, ինչպես դա արեց Անգլիան, դուք կուրախանաք, մինչդեռ մյուսները լաց կլինեն», – ասել է նա:
Կիյոսակին ակնկալում է, որ բիթքոինը կշարունակի անկումը ԱՄՆ ներկայիս դրամավարկային քաղաքականության պայմաններում: Դրա հետ միասին ձեռնարկատերը հորդորել է գնել ոսկի և արծաթ։
ԱՄՆ Վայոմինգ նահանգի սենատոր Սինթիա Լամիսը Hard Money-ին տված հարցազրույցում նույնպես մտահոգություն է հայտնել աճող գնաճի վերաբերյալ։
Նա հորդորել է ուշադրություն դարձնել բիթքոինին՝ որպես կապիտալի պահպանման միջոց։ Սենատորի խոսքով՝ կառավարությունները չեն կարող բռնագրավել առաջին կրիպտոարժույթը, և այն «չի կարելի կանգնեցնել»։
Հիշեցնենք, որ հունիսին Լամիսը գործընկեր Քիրստեն Ջիլիբրանդի հետ միասին ներկայացրել էր կրիպտո ոլորտը կարգավորող երկկուսակցական օրինագծի ամբողջական տարբերակը։
Փաստաթուղթը, որը կոչվում է «Օրենք պատասխանատու ֆինանսական նորարարությունների մասին», ներկայացնում է իրավաբանական տերմինաբանություն թվային ակտիվների և վիրտուալ արժույթների համար, ինչպես նաև սահմանում է վերահսկող գործակալությունների լիազորությունները:
Ավելի վաղ Կիյոսակին կանխատեսել էր բիթքոինի անկումը մինչև 17,000 դոլար և կոչ արել գնել կրիպտոարժույթներ «պատմության ամենամեծ անկման» նախօրեին: