Թվային ռուբլու ինտեգրումը հավանության է արժանացել Պետդումայի կոմիտեի կողմից
Պետդումայի բյուջեի և հարկերի հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել առաջին ընթերցմամբ ընդունել օրինագիծ, որը նախատեսում է թվային ռուբլու ինտեգրումը հարկային կարգավորման և վերահսկման համակարգին։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Փաստաթուղթը Հարկային օրենսգիրքը լրացնում է «թվային ռուբլու հաշիվ» հասկացությամբ՝ իրավահարաբերությունների համատեքստում նրանց հետ գործարքները կարգավորելու համար։
Նոր ակտիվը կարող է վերականգնվել, եթե քաղաքացու հաշվում այլ միջոցների պակաս կամ բացակայություն կա:
Հարկային մարմիններն իրավունք կունենան կասեցնել ռուբլու թվային հաշիվներով գործարքները և պահանջել դրանց դուրսգրման համար օժանդակ փաստաթղթեր՝ որպես պետական ​​բյուջե կատարվող մուծումներ։
Ռուբլու թվային հարթակի օպերատորներից կպահանջվի պահպանել հարկային հսկողությունը, իսկ այդ պահանջները խախտելու դեպքում պատասխանատվություն կկրեն։
Բացի այդ, օրինագիծը սահմանում է թվային ռուբլով գործարքների հարկման կարգը։ Փաստաթղթի ընթացիկ տարբերակում հաշիվ բացելու և վարելու, ինչպես նաև ակտիվի փոխանցման հետ կապված գործառնությունները ազատված են ԱԱՀ-ից:
Անձնական եկամտահարկը որոշելու համար օրինագծով առաջարկվում է սահմանել եկամտի փաստացի ստացման ամսաթիվը, երբ թվային ռուբլիները մուտքագրվում են հարկ վճարողի հաշվին: Կորպորատիվ եկամտահարկը հաշվարկվում է հարակից եկամուտների ու ծախսերի հաշվեգրման և դրամական հիմունքներով ճանաչելով:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ CBDC-ի մասին օրենքը ուժի մեջ է մտել օգոստոսի 1-ից։ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները հնարավորություն կունենան զանգվածաբար օգտվել դրանից 2025–2027 թթ.: Ներկայումս ակտիվը փորձարկվում է մի քանի բանկերում: