Ղազախստանում առաջարկել են ստեղծել կրիպտոբանկ
Առաջին կրիպտոբանկը կարող է հայտնվել Ղազախստանում։ Ենթադրվում է, որ կառույցը կկարգավորի և կվերահսկի երկրում թվային ակտիվների շրջանառությունը։
Ղազախստանի խորհրդարանի պատգամավոր Մաջիլիսի Ազատ Պերուաշևը հանդես է եկել երկրում կրիպտոբանկ ստեղծելու նախաձեռնությամբ։ Նրա խոսքով, այս նախագծի մասնակից կարող են դառնալ Ազգային բանկը և ավելի փոքր ֆինանսական կազմակերպությունները, որոնք արդեն ակտիվորեն ներդնում են թվային ակտիվների վրա հիմնված գործիքներ։
Կրիպտո շուկայի խնդիրները Ղազախստանում
Պերուաշևն ընդգծել է, որ Ղազախստանում կրիպտոարժույթով բոլոր գործարքների մոտ 90%-ը տեղի է ունենում իրավական դաշտից դուրս: Առանց պատշաճ կարգավորման երկիրը կկորցնի միլիարդներ:
Ներկայումս այնտեղ թվային ակտիվների շրջանառության արգելք կա։ Ինչպես նշեց պատգամավորը, դա բերում է բազմաթիվ խնդիրների՝ ապօրինի շրջանառության, ֆինանսական խարդախությունների, կասկածելի հարթակներում փողերի կորստի և նույնիսկ հարկերից խուսափելու։
Այս խնդիրների լուծումը կարող է լինել կրիպտոբանկը՝ հաստատություն, որը կստանձնի կրիպտոարժույթի վերահսկման գործառույթները: Նման բանկը կարող է.