ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ՏԵՂԵԿԱՆՔ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ. 2009Թ. ՀՈՒՆՎԱՐ-ՀՈՒԼԻՍ
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն 2009թ. 7 ամիսների ընթացքում ներկայացվել են բռնագանձման և անվճարունակության 1003 հայցեր` 13349.0 մլն. դրամ հայցագնով: Ներկայացված հայցերով կայացվել են 862 (37-ը նախորդ ժամանակաշրջանի գործերով) վճիռներ` 12485.6 մլն. դրամ ընդհանուր հայցագնով, որից` բավարարվել են 786 հայցեր՝ 12127.5 մլն. դրամ հայցագնով, որը կազմում է ընդհանուր քանակի 91.2 %, ընդհանուր հայցագնի 97,1%, մերժվել են 76 հայցեր՝ 358.1 մլն. դրամ հայցագնով, որը կազմում է ընդհանուր քանակի 8,8 %, ընդհանուր հայցագնի 0,9 %:Ներկայացված հայցերով գանձվել է 1333.8 մլն. դրամ գումար:
Վերոնշյալ ժամանակահատվախում կայացվել են վարչական տույժ նշանակելու մասին 13057 որոշումներ, փաստացի գանձվել է 243.2 մլն. դրամ: Հարկ վճարողների գույքի վրա դրվել են 1694 արգելադրումներ` 8458.0 մլն. դրամ գումարով: Փաստացի գանձվել է 5196.7 մլն. դրամ: ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ հետաքննության վարչության կողմից հարուցվել են 108 քրեական գործեր: Հաշվետու ժամանակաշրջանում վերականգնվել է 417.2 մլն. դրամ գումար: Քննչական վարչության կողմից վարույթ են ընդուվել 292 (84-ը փոխանցվել են 2008թ.) քրեական գործեր (39-ը մաքսային գործերով): 87 քրեական գործերով (12-ը մաքսային գործերով)  վարտվել են նախաքննությունը և գործերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարաններ: 29 քրեական գործերով (2-ը մաքսային գործով) վարույթը կասեցվել են: Հաշվետու ժամանակաշրջանում նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 175.5 հազ. դրամ (23.9 հազ. դրամը մաքսային գործերով):