ՀԱՅ-ՍԻՐԻԱԿԱՆ ԳՈՐԾԱՐԱՐ ԿԱՊԵՐԸ ԿԱՄՐԱՊՆԴՎԵՆ
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այսօր ընդունել է հայ-սիրիական գործարար խորհրդի պատվիրակությանը` խորհրդի սիրիական կողմի համանախագահ, Հալեպի առեւտրական պալատի խորհրդի անդամ Լեւոն Զաքի Ետալյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին խորհրդի փոխնախագահ Շահե Յաղուբյանը եւ խորհրդի անդամ Սուրեն Վարդանյանը:
Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի  նախարարության մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշել է, որ սիրիահայ համայնքը ամենակազմակերպվածներից է: Նրա գնահատմամբ, հայ-սիրիական հարաբերությունների զարգացման նոր ուղի արձանագրեց Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի 2009թ. հունիսի այցը Հայաստան: Հ. Հակոբյանը հիշեցրել է նշված այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սագսյանի կատարած այն նկատառումը, որ հայ-սիրիական հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ հնարավորություններ` հատկապես գործարարության ոլորտում, ինչպես նաեւ կարեւորել է սիրիական եւ հայկական ապրանքների ցուցահանդեսների փոխանակման ծրագրի շարունակականության ապահովումը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը սիրիահայ գործարարներին հորդորել է էլ ավելի աշխուժացնել գործունեությունը Հայաստանում, ինչին կնպաստի նախարարության եւ ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի միջեւ ստորագրված հուշագրի շրջանակներում Սփյուռքի համայնքներում կատարվելիք աշխատանքը: Նախատեսվում է, որ 2009թ. նոյեմբերի վերջին Երեւանում կանցկացվի Հայաստանում ներդրումներ կատարող սփյուռքահայ գործարարների  հավաք:
Տիկին Հակոբյանն անդրադարձել է նաեւ համայնքներում ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործընկերների դաշտի եւ համայնքների կարիքների հստակեցման խնդիրներին, որոնց լուծումը կնպաստի նախարարության կողմից համայնքներին տրամադրվող աջակցության արդյունավետության բարձրացմանը:
Ներկայացնելով հայ-սիրիական գործարար խորհրդի նպատակները, Լ.Զ. Ետալյանը տեղեկացրել է, որ դրանք վերաբերում են երկու երկրների միջեւ գործարար հարաբերությունների զարգացմանը, ապրանքների արտահանման եւ ներմուծման ծավալների մեծացմանը: Նա գոհունակություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Հայաստանում մեծանում է հետաքրքրությունը Սփյուռքի գործարար ներուժի նկատմամբ:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Հ.Հակոբյանը եւ սիրիահայ  գործարարներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի գործարար միջավայրի կատարելագործման խնդիրներին: ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում սփյուռքահայերի կացության եւ գործարարության վարման օրենսդրական խնդիրներին նվիրված ձեռնարկի նախագիծը: