ՀՀ ՏՄՊՊՀ ՆԻՍՏ – ԳԱԶԱԼՑԱԿԱՅԱՆՆԵՐԻ ՀԱՐԿՄԱՆ ՁԵՎԸ ՓՈԽԵԼ Է ՊԵՏՔ
Այսօր ՀՀ ՏՄՊՊՀ նիստի ընթացքում քննարկվեց մայիսին ՀՀ Կառավարության կողմից գազի սուբսիդիայի վերացումից հետո ավտոգազալցման շուկայում արձանագրված գների բարձրացման առիթով հարուցված վարույթի արդյունքները: Խնդրի վերաբերյալ Հանձնաժողովը մայիսի 4-ի արտահերթ նիստում վարույթ հարուցեց գազալցակայանների վարքագծի կապակցությամբ:
Համաձայն վարույթի արդյունքների, ՀՀ-ում գործող գազալցակայանների գերակշիռ մեծամասնությունը 2008 թ. մայիսի առաջին չորս օրերին միաժամանակ բարձրացրել են գազալիցքավորման գները` 130 դրամից դարձնելով 200 դրամ` 1 խմ-ի համար: Ընդ որում, այդ բարձրացումն իրականացվել էր միեւնույն ժամանակահատվածում եւ արդյունքում սահմանվել էր միեւնույն գինը` 200 դրամ, առանց հաշվի առնելու տնտեսական գործոնների ազդեցությունը եւ առանց որեւէ տնտեսական հիմնավորման, պատճառաբանելով նշվածը միայն «ՀայՌուսգազարդի» կողմից վաճառվող բնական գազի գնի բարձրացմամբ:
Հանձնաժողովի վերլուծությամբ, Հայաստանում գործող գազալցման ընկերությունների մեծամասնության վարքագիծը` միաժամանակ եւ միեւնույն չափով տնտեսական գործոններով չպայմանավորված գների բարձրացումը եւ այնուհետեւ իջեցումը, վկայում են հնարավոր հակամրցակցային համաձայնության մասին:
Հաշվի առնելով, որ վարույթ հարուցելու վերաբերյալ Հանձնաժողովի որոշման ընդունումից հետո արձագանքելով որոշմանը` գազալցման ընկերություններն իջեցրել են իրենց կողմից իրականացվող գազալիցքավորման ծառայությունների գները, եւ դրանով պայմանավորված` բացակայում է գազալցման ընկերությունների նկատմամբ վարչարարության հետագա կիրառման եւ նրանց պարտականություններով (այդ թվում` տուգանքի վճարման) ծանրաբեռնելու անհրաժեշտությունը, Հանձնաժողովն այսօր նախազգուշացրեց ավտոգազալցման գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողներին` հետագայում ձեռնպահ մնալ գազալիցքավորման ծառայությունների գների չհիմնավորված բարձրացումից: Նաեւ` առաջիկայում` 2008 թ. տարեկան ցուցանիշների արդյունքներով, կուսումնասիրվի վերոհիշյալ տնտեսվարողների կողմից կիրառվող գների հիմնավորվածությունը: Հանձնաժողովը նաեւ ուսումնասիրության արդյունքները կտրամադրի ՀՀ ԿԱ հարկային պետական ծառայությանը` առաջարկելով քննարկել գազալիցքավորման ծառայությունների համար հաստատագրված վճարի կիրառումը վերանայելու հարցը: