ՎԵՐԱՀՍԿԻՉ ՊԱԼԱՏ – ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶՊԵՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀԱՅՏՆԱԲԵՐՎԵԼ Է 54.8 ՄԼՆ ԴՐԱՄԻ ԽԱԽՏՈՒՄ
ՀՀ Վերահսկիչ պալատը Շիրակի մարզպետարանի պետական պետական բյուջեից հատկացված միջոցների օգտագործման եւ բյուջետային  մոտքերի ապահովման աշխատանքներում հատնաբերել է 54 մլն 810 հազար դրամի խախտում` ուսումնասիրված 58 ծրագրերում:
Գյումրիում այսօր կայացած Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանի ղեկավարությամբ կայացած նիստում նշվել է, որ մարզում քաղաքաշինության ոլորտում երկու տարիների ընթացքում պետական բյուջեից ծախսվել է 2 մլդ 841 մլն դրամ: Ուսումնասիրված 17 ծրագրում մոտ 1 մլդ 200  մլն դրամ գումարի շրջանակներում իրականացված հսկիչ չափագրման արդյունքում հայտնաբերվել է 49 մլն 161 հազար դրամի հավելագրում, որը չկատարված աշխատանքի դիմաց վճարներ են: Վերահսկիչ պալատն առաջարկել է մարզի ղեկավարությանը` այդ գումարը վերականգնել պետական բյուջե:
Նույն ոլորտում 2 մլն  885 հազար դրամ գումարի խախտումներ են գրանցվել գնային տարբերությունների դեպքում, իսկ անորակ աշխատանքի պատճառով խախտումը կազմել է 2 մլն  763 հազար դրամ:
Շիրակի մարզի կրթության հատվածում ուսումնասիրման ենթակա երկու հատուկ դպրոցներում հայտնաբերվել են 5 մլն 401 հազար դրամի հավելավճարներ, որոնք կատարվել են բացակա աշակերտների սննդի ձեռքբերման նպատակով:
Մարզպետարանի կառույցի կողմից  որպես խախտում է արձանագրվել  նաեւ «Լինսի» հիմնադրամի միջոցներով կառուցված բնակարանների մասնավորեցման գործընթացում. մարզպետարան դիմած 659 դիմումատուից  պայմանագիր է կնքվել միայն 297-ի հետ, մնացած քաղաքացիների հետ պայմանագրի կնքման հարցը հետաձգվել է տարբեր պատճառաբանություններով:
Մարզպետարանի ենթակայության տակ գտնվող հանքարդյունաբերողների վարձակալած հողերի պայմանագրերը կնքվել են պակաս գումարներով, որի արդյունքում Վերահսկիչ պալատն արձանագրել է 11 մլն 249 հազար դրամի քիչ հաշվարկված գումար:
Գյումրիի քաղաքապետարանում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել է  ընդհանուր առմամբ 437 մլն  477 հազար դրամի խախտում, որից 277 մլն 676 հազար դրամ գումարը ենթակա է վերադարձման պետական բյուջե. մնացած մասն արդեն վերադարձվել է:
Ըստ կատարված խախտումների` 462 հարկատուներ չեն վճարել տեղական տուրք, որը կազմում է մոտ 38 մլն դրամ: Խախտումներ են գրանցվել նաեւ գույքահարկի գանձման աշխատանքներում:
Վերահսկիչ պալատի սահամանծ ժամկետի համաձայն` Շիրակի մարզպետարանը եւ Գյումրիի քաղաքապետարանը պարտավորվում են վերացնել բոլոր խախտումները եւ բյուջե մուտքագրել հավելավճարները մինչեւ մարտի 1-ը: