ԱՐԾՎԻԿ ՄԻՆԱՍՅԱՆ. «ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՓԱԹԵԹԸ ՈՐՈՇԱԿԻ ՎՆԱՍՆԵՐ Է ՊԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ»
17/02/2010 19:12
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) մասով հարկային փաթեթն իր մեջ որոշակի վտանգներ է պարունակում: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության ներկայացուցիչ, ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով, վտանգները վերաբերում են սեփականության վերաբաշխման, ինչպես նաեւ քաղաքական իրավունքների ներկա սահմանափակումների դեպքում նոր ռիսկեր առաջանալուն,   մասնավորապես` հանրային տարածքների զբաղեցման հարցին:
Հարկերի հավաքարգման համար ՏԻՄ-երի լիազորությունների մեծացման վերաբերյալ նշվեց, որ մեկ հարկային մարմինը կարողանում է սեփականության վերաբաշխման քաղաքականություն իրականացնել հանրապետության բիզնես ոլորտում:
«Կոնկրետ օրինակը կա, նույն «Սիլ կոնցեռնի», նաեւ`շատ այլ անձանց մասով: Մենք դեմ չենք համայնքների ֆինանսական կարողությունների հզորացմանը, տեղական հարկերի գաղափարախոսության ճշգրիտ ներդրմանը, միասնական հարկային ու տարածքային զարգացման քաղաքականությանը: Դա նաեւ սահմանադրական պահանջ է»,- ասաց նա:  Ա.Մինասյանի գաղափարակիցները դեմ են չմշակված, չվերլուծված, չգնահատված առաջարկներին: «Ի վերջ այսօր մենք համայանքներում ունենք բազմաթիվ եկամուտների աղբյուրներ, պարտավորություններ, որ կարող ենք իրականացնել»,-առաջարկեց նա:
ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Այվազյանի կարծիքով,  տեղական հարկերի մասին վերջերս Ազգային ժողով ներկայացված հարկային փաթեթը կնպաստի տեղական ինքնակառավարման մարմինների հզորացմանը: Օրենսդրական համապատասխան փոփոխությունների պարագայում երկու կարեւոր հարկատեսակների` հողի եւ գույքահարկի հավաքագրումը համայնքների կողմից պարտադիր է դառնում: Եթե նախկինում պետությունը համայնքներին գումար էր տրամադրում գույքի եւ հողի հարկը հավաքագրելու համար, ապա օրենսդրական փոփոխությամբ այդ գործընթացը համայնքների համար դառնում է պարտադիր ու պետությունը գումար չի հատկացնում: Նա համայնքներին տալիս է նաեւ նոր լծակներ հարկերի հավաքագրումն արդյունավետ իրականացնելու համար: