ՆԵՐՍԵՍ ԵՐԻՑՅԱՆ. «ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԿԱՐՈՂԱՑԵԼ Է ԿԱՌԱՎԱՐԵԼԻ ԴԱՐՁՆԵԼ ՖԻՆԱՆՍԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՃԳՆԱԺԱՄԸ»
22/02/2010 16:01
«Ճգնաժամը հնարավոր չէ կանխատեսել, եթե նույնիսկ զգում ես, որ այդպիսի վտանգ կա: Կարեւոր է, որ ձեւավորվեն ունակություններ նման իրավիճակներում ճգնաժամը կառավարելու եւ դրանից օգուտներ քաղելու համար: Հայաստանը հենց այդպես էլ արեց. կառավարելի դարձրեց ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը: Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը փետրվարի 20-ին Ծաղկաձորում մեկնարկած «Կամուրջ 2010» 7-րդ միջազգային տնտեսական համաժողովի ժամանակ: Ըստ նախարարի` ճգնաժամն ուներ իր բացասական եւ դրական կողմերը: Առաջինի դեպքում ցանկացած բացասական երեւույթ տարբեր երկրների տնտեսությունների վրա  ունենում է իր բացասական ազդեցությունը: Դրական կողմն այն էր, որ աշխարհն այժմ վերածվել է մի մարմնի, եւ այն համագործակցությունն ու օժանդակությունը տարբեր երկրների միջեւ, որ 1-1,5 տարիների ընթացքում տեղի է ունեցել, ապացուցում է` ներկայումս ստեղծված համակարգը կենսունակ է:
Ն.Երիցյանի խոսքով, Հայաստանի համար ճգնաժամն, ըստ էության, պարտադրված էր, սակայն, Հայաստանը կարողացել է ժողովրդի ընկալման, բիզնես հանրության օժանդակության եւ կառավարության ակտիվ քաղաքականության շնորհիվ կառավարելի դարձնել այն: Նրա համոզամբ, գլոբալ տեղաշարժերի մասով պիտի կարողանանք պատկերացնել, որ շուկաների, ապրանքների, կապիտալի տեղաշարժի եւ տեխնոլոգիաների կիրառման շուրջ ավելի ագրեսիվ պայքար է տեղի ունենալու: «Աշխարհը նաեւ արեւմուտքից արեւելք է շարժվելու, եւ աշխարհագրական իմաստով մենք գտնվում ենք դրա միջնակետում: Ու եթե մենք ընկալենք այդ հնարավորությունները եւ կարողանք մեր ջանքերն ուղղել երկարաժամկետ, ավելի հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը, ապա կկարողանք օգտվել այդ նոր զարգացումներից»,- ասաց նախարարը:
Նրա տեղեկացմամբ` ճանապարհաշինության, հեռահաղորդակցության մասով նախապատրատվում է շատ մեծ ներդրումային ծրագիր: Համահայկական բանկի վերաբերյալ կան արդեն կոնկրետ որոշումներ, ներդրումներն արված են եւ այժմ ձեւավորվում է կառավարման թիմ: Կան նաեւ էներգետիկայի ոլորտի ներդրումներ` կապված եւ վերականգնվող, եւ միջուկային էներգետիկայի հետ: «Սրանք խոշոր ծրագրեր են, որոնք կատալիտիկ դեր խաղալով` փոխելու են մեր տնտեսության մասշտաբը: Մենք խոսելու ենք ոչ թե տասնյակ միլիոնավոր, այլ միլիարդավոր ներդրումների մասին, եւ դրանք այսօր արդեն ակնհայտ են, ուղղակի պետք է կարողանանք կլանել, ճանապարհներ ստեղծել, խիստ վերահսկել եւ արդյունավետ շինարարություն իրականացնել»,- ասել է նա: Հեռահաղորդակցության առումով պետք է ստանդարտները փոխել, որպեսզի մարդկանց մատչելի ու անսահմանափակ հնարավորություններ ընձեռնվեն կապվելու աշխարհի հետ: Ավելին` հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքը կարող է մեր հասարակությանը գլոբալ խաղահրապարակ դուրս բերել:
«Պիտի կարողանանք զարգացած շուկաները հասանելի դարձնել Հայաստանի համար. մասնավորապես` մեծ հնարավորություն է ստեղծվել Եվրամիության շուկա մուտք գործելու: Պարզապես պետք է միավորենք մեր ջանքերը, որպեսզի կարողանանք հաղթահարել այն բոլոր բարդույթները, որոնք թույլ կտան մեզ ազատ առեւտուր իրականացնել ԵՄ-ի հետ: Այնտեղ կան միլիոնավոր սպառողներ, ովքեր ունեն բարձր ճաշակ, գնողունակ են, եւ դա է հիմնականում օգնելու, որ մենք կարողանանք մեր տնտեսության ավելի բարձր, նոր մասշտաբի պայմաններում նաեւ դիվերսիֆիկացնել մեր արդյունաբերությունը, եւ ավելի արժանավայել ու ժամանակակից կյանք ապահովել մեր հասարակության համար»,- նշել է Ն.Երիցյանը: Դրանք 5-7 տարվա հեռանկարային ծրագրեր են, բայց այսօրվանից այդ ուղղությամբ սկսվել են կատարվել ինտենսիվ աշխատանքներ:
2010թ-ին կառավարությունը, նախարարի խոսքով, նախատեսում է վերանայել կայուն զարգացման ծրագիրը, որ երկրի երկարաժամկետ սոցիալ- տնտեսական զարգացման ծրագիրն է, եւ երկխոսության, զուգահեռ անկախ հետազոտությունների ճանապարհով պիտի կազմվի նոր ծրագիր, որում նշված հարցադրումները կներառվեն: Խնդիրները լուծելու դեպքում Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանում լուրջ դերակատարում ունեցող տնտեսություն: