ՌՈՒԲԵՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆՆ ԻՐ ՀԱՐԵՎԱՆԻՆ ԴՐԴԵԼ Է ԶԲԱՂՎԵԼ ԿԵՂԾ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԻՐԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՄԲ
Անապրանք գործարքներով զբաղվող ընկերությունների ոչ միայն դրածո ղեկավարների, այլ նաև` իրական տերերի հայտնաբերում: Ինչպես արդեն տեղեկացրել է ՊԵԿ-ը, փաստաթղթաշրջանառության և հաշվառման խնդրի նկատմամբ հետևողական է լինելու` պարբերաբար տեղեկացնելով նման գործարքներով զբաղվող անձանց մասին: Պետական եկամուտների կոմիտեի Օպերատիվ հետախուզության վարչության `օրերս կատարած բացահայտման արդյունքում հայտնաբերվել է չորս  օրինազանց, բոլորն էլ կալանավորված են:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող գործով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է հետևյալը. մայրաքաղաքի բնակիչներ` նախկինում կեղծ ձեռնարկատիրական գործունեության համար դատապարտված Լյովա Մկրտչյանը և Ռուբեն Վարդանյանը` գալով հանցավոր համաձայնության, իրենց համաքաղաքացի Արթուր Մարտիրոսյանին դրդել են զբաղվել կեղծ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: Յուրաքանչյուր գործարքի համար վերջինիս առաջարկվել է 5 հազար դոլար: Նման առաջարկից ոգևորված Արթուր Մարտիրոսյանն էլ` հավատալով խոստումներին, անմիջապես ձեռք է բերել պետական գրանցում` ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու համար, տարբեր բանկերում բացել է հաշվեհամարներ, այնուհետև  Լյովա Մկրտչյանին տրամադրել  անապրանք կեղծ հաշիվ-ապրանքագրեր:
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ  Օպերատիվ հետախուզության վարչության պետի տեղակալ Մելքոն Աղաջանյանի տվյալներով, քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ այդ հաշիվ-ապրանքագրերը Լյովա  Մկրտչյանը տրամադրել է «Դարշին» ՍՊԸ-ին: Լյովա Մկրտչյանի և Արթուր Մարտիրոսյանի կողմից կատարված գործարքի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 65մլն-ից ավելի վնաս:
Բացի այդ, քրեական գործով կատարված բազմակողմանի քննության արդյունքում բացահայտվել են նաև այլ հանցագործություններ, որոնց ներգրավված են ինչպես նշված անձինք, այնպես էլ` այլ մասնակիցներ:
Պարզվել է, որ Լյովա Մկրտչյանը` հանդիսանալով «ԴՈՎ» ՍՊԸ-ի տնօրեն, մաքսանենգությամբ և կեղծ հաշիվ-ապրանքագրերով ՌԴ-ից ՀՀ տարածք է ներմուծել շուրջ 40մլն դրամ մաքսային արժեքով տարբեր տեսակի քիմիկատներ` հայտարարագրելով  ընդամենը  10մլն դրամի ապրանք: Այս գործարքի հետևանքով էլ պետբյուջե չի վճարվել 5մլն դրամից ավելի գումար:
Լյովա Մկրտչյանից հետ չի մնացել նաև Ռուբեն Վարդանյանը. նա էլ իր հարևան Կարեն Ավագյանին է դրդել զբաղվել կեղծ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
«Ինչպես և Արթուր Մարտիրոսյանը, Կարեն Ավագյանը նույնպես ստացել է պետական գրանցում, անհատ ձեռներեցի վկայական ձեռք բերել, տարբեր բանկերում բացել է հաշվեհամարներ և անապրանք հաշիվ-ապրանքագրեր տրամադրել  Լյովա Մկրտչյանին: Քրեական գործն ուղարկվել է ընդհանուր իրավասության դատարան, Լյովա Մկրտչյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում: Դատական նիստի օրը` մարտի 1-ին, դատարանի դահլիճի բակից Ռուբեն Վարդանյանը դիմել է փախուստի, սակայն շուտով օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել ՊԵԿ քննչական վարչություն: Հետախուզման մեջ գտնվող Լյովա Մկրտչյանը մարտի 9-ին ՊԵԿ ՕՀՎ կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել է և կալանավորվել»:
Քրեական գործով անցնող բոլոր` 4 մեղադրյալներն էլ կալանավորված են: Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 189 հոդվածի 3-րդ մասով: Բոլորի նկատմամբ էլ որպես խափանման միջոց  կիրառվել է կալանքը: