ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ Է ԳՏՆՎՈՒՄ ԻՐԱՆԻՑ ԺԱՄԱՆԱԾ ԱՌԵՎՏՐԻ ԵՎ ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ԳՈՐԾԱԿԱԼՈՒԹՅԱՆ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոկտեմբերի 14-18-ը Հայաստանում է գտնվում Իրանից ժամանած Առևտրի և Ներդրումային գործակալության պատվիրակությունը: Հայ-իրանական առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման և զարգացման, ինչպես նաև ՀՀ ներդրումային հնարավորությունների դիտարկման նպատակով, Զարգացման հայկական գործակալությունը կազմակերպել է հայ-իրանական գործարար համաժողով:
Գործարար համաժողովին մասնակցելու համար Իրանից ժամանել է արդյունաբերական տարբեր ոլորտներ ներկայացնող 22 իրանական ընկերություն-կենցաղային ապրանքներ, հեռահաղորդակցություն և տեղեկատվական տեխնոլոգիա, ընտանի անասուններ, էլեկտրաէներգիայի բաշխում, տեխնիկական ծառայությունների իրականացում, ճանապարհաշինություն, նավթամթերք, զտման ծառայություն, ոռոգման և տեխնիկական ծառայությունների, հագուստի արտադրություն, սսնդարդյունաբերություն, խողովակաշարերի միացում, ալյումինե դռներ և պատուհաններ, ինժեներական ծառայություններ, էներգիայի սարքեր և արդյունաբերական նախագծեր, լաբորատորիայի ներմուծում, վաճառող և մատակարար, որակի կառավարում, բժշկական սարքավորում, քիմիական նյութեր, շինարարական-արդյունաբերական և կամուրջների նախագծեր, խորհրդատվական ծառայություններ, քաղաքացիական նախագծերի իրականացում, օդանավակայանի լցավորում, ալյումինե և պողպատե ծառայություններ և այլն:
Իրանից ժամանած պատվիրակությունը գործարար հանդիպումներ կունենա նաև հայկական ընկերությունների, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի և հաղորդակցության, քաղաքաշինության, էկոնոմիկայի նախարարությունների, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի, Զարգացման հայկական գործակալության ներկայացուցիչների հետ:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. հունիսի 18-ին իրանական մեծ գործարար պատվիրակություն էր ժամանել (83 ընկերություն) Հայաստան` տեղում ուսումնասիրելու տնտեսական իրավիճակը, համագործակցության հնարավոր և հեռանկարային ուղղությունները:
Ներկայումս իրանական կապիտալով Հայաստանում գործում է 818 իրանական ընկերություն:
2004-2009թթ Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 916մլն195հազ ԱՄՆ դոլար: 2009թ. առևտրաշրջանառությունը եղել է 153մլն411 հազ ԱՄՆ դոլար, որից ներմուծումը`134մլն342 հազ ԱՄՆ դոլար, իսկ արտահանումը` 19մլն068հազ ԱՄՆ դոլար: 2009թ-ին Իրան են արտահանվել ալյումին, երկաթ, պողպատ, օրգանական բաղադրամասեր: Ներմուծվել են հանքային նոյւթեր, պլաստմասե տարաներ, ապակի, ապակեղեն, երկաթ, պողպատ: