«Միլք Ֆարմ» ընկերությունում հիմնվել է «խելացի» անասնաշենք
«Միլք Ֆարմ» ընկերությունում հիմնվել է «խելացի» անասնաշենք, «Հայաստանի Հանրապետությունում 2019-2024 թվականների տավարաբուծության զարգացման» ծրագրով 2019 և 2021 թթ․ ձեռք են բերվել սիմենթալ ցեղի 90 գլուխ բարձրարժեք տոհմային կենդանիներ, որոնք ներմուծվել են Գերմանիայից և Ավստրիայից, իսկ ագրոլիզինգի ծրագրով ձեռք է բերվել կերախառնիչ-կերաբաշխիչ։
Անասնաշենքը համապատասխանում է ծրագրով նախատեսված չափանիշներին, հագեցած է կթի սրահով, որտեղ կիթն ամբողջութամբ ավտոմատացված է։ Հաշվի են առնվել նաև կովերի հարմարավետությունը երաշխավորող բոլոր պայմանները (առաստաղի բարձրություն, օդափոխություն, լուսավորություն, ջուր), որոնք միտված են նպաստելու կաթնատվության բարձրացմանը:
Ծրագրի պայմաններն ու ընթացակարգերը  պարզեցված են և անասնաշենք կառուցելիս ֆերմերներն ազատ են շինանյութի ընտրության հարցում։ Ներկա պահին Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն իսկ հիմնվել է շուրջ 33 «խելացի» անասնաշենք։ Ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ ձեռք են բերվել շուրջ 1100 գլուխ հոլշտին, սիմենթալ, անգուս ցեղի կենդանիներ, ընդ որում, կենդանիների մոտ 10-12 %-ը ձեռք է բերվել որպես ՀՀ-ում աճեցված տոհմային կենդանիներ։
Նկատի ունենալով հանրապետությունում ջրի սակավության պատճառով ֆերմերների մտահոգությունը՝ շրջայցի կարևոր նպատակներից էր այդ խնդրի լուծման նպատակով անասնակերի աճեցման այլընտրանքային տարբերակների ուսումնասիրությունը։ Սակավաջրությամբ պայմանավորված խնդիրներից խուսափելու և կենդանիներին առավել մատչելի ու սննդարար կերով ապահովելու նպատակով «Միլք ֆարմ» ընկերությունում ներդրվել է հիդրոպոնիկ կերի աճեցման մոդուլային համակարգ։ Այս եղանակով գարու սերմից ավտոմատացված կերպով այստեղ օրեկան ստացվում է շուրջ 300 կգ մաքուր, ախտահանված կեր։ Աճեցման գործընթացի մեկնարկից 7 օր անց արդեն իսկ կարելի է հավաքել առաջին օրվա բերքը և օգտագործել կենդանիների կերակրման համար։
Կանաչ զանգվածի հիդրոպոնիկ արտադրությունը, որն ուղղվում է կենդանիների կերակրմանը, բավականին արդյունավետ միջոցառում է։ Անկախ սեզոնայնությունից և եղանակային պայմաններից կենդանին ստանում է լիարժեք կերաբաժին, որը հագեցած է բոլոր անհրաժեշտ սննդատարրերով։
Հաշվի առնելով իրականացված ուսումնասիրությունները՝ առաջիկայում նախատեսվում է մշակել պետական օժանդակության համապատասխան ծրագիր, որով տնտեսավարողները կկարողանան իրականացնել հիդրոպոնիկ եղանակով կանաչ զանգվածի արտադրություն հենց տնտեսության պայմաններում և կենդանիներին ապահովել անհրաժեշտ անասնակերով։
«Միլք ֆարմ» ընկերությունն առաջիկայում նախատեսում է ընդարձակել տնտեսությունը, ինչպես նաև ներդնել հիդրոպոնիկ կերի արտադրության ավելի ընդարձակ համակարգ։