Այնինչ Մաքսանենգության դեմ պայքարի և կրկնակի մաքսային հսկողության վարչության աշխատակիցների կողմից անմիջապես ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է իրական պատկերը: ՌԴ-ի համապատասխան ծառայություններին արված օպերատիվ հարցման պատասխանը պարզ է դարձրել, թե իրականում ինչ քանակությամբ ապրանք է Մ. Մնացականյանն արտահանել Ռուսաստանից:  Խոսքը, փաստորեն, շուրջ 20 տոննա  բեռի մասին է` 20 հազար զույգ /10 տոննա/ հողաթափեր և 9. 750 տոննա գրենական պիտույքներ: Բեռի գերակշիռ մասը` ավելի քան  15 տոննա հողաթափեր և  գրենական պիտույքներ, նա թաքցրել է մաքսային հսկողությունից` բեռնաթափելով այն Բավրա- Երևան ավտոճանապարհին` Թալինում:
Բացահայտվել է երկու ոտքից հաշմանդամ մաքսանենգ`
հատուկ հարմարեցված ավտոմեքենայով
Հերթական բացահայտումն արվել է Աշոցք-Գյումրի ավտոճանապարհին` Ցողամարգ գյուղի մերձակայքում: Այդտեղ կանգնեցվել և զննման է ենթարկվել "ՈՒԱԶ" մակնիշի ավտոմեքենան, որի վարորդը ՀՀ քաղաքացի Ստեփան Կոշտոյանն էր: Զննման արդյունքում նրա ավտոմեքենայի մեջ հայտնաբերվել է 179 արկղ` շուրջ մեկ տոննա ընդհանուր քաշով  թուրքական մարգարին և ուկրաինական կոնֆետ: Մաքսային ձևակերպման փաստաթղթեր չունեցող ապրանքը Ս.Կոշտոյանը Հայաստան է ներկրել Վրաստանից:
Բացատրության մեջ նա նշել է, որ մաքսանենգ ապրանքը Վրաստանից Հայաստան է տեղափոխել  իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենայով` շրջանցելով Բավրայի մաքսակետը շրջանցիկ ճանապարհով և խուսափելով մաքսային հսկողությունից: Իսկ  մաքսային հսկողությունից խուսափել է, իր խոսքերով,  ձևակերպումների համար գումար չունենալու պատճառով:
Փաստի առնչությամբ կազմվել է մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություն, մաքսանենգ ապրանքը տեղափոխվել է "Ձյունիկ"  մաքսային պահեստ:
Հարկ է նշել, որ Ս.Կոշտոյանը երկու ոտքից զրկված առաջին կարգի հաշմանդամ է, և նա ապօրինի ապրանք է ներմուծել իր համար հատուկ հարմարեցված ավտոմեքենայով, որը հրաշալի վարել է անգամ գիշերային ժամերին:
Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա  9 ամիսների ընթացքում ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և այլ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից հայտնաբերվել է մաքսանենգության և մաքսային կանոնների խախտման 276 դեպք:
Մաքսանենգության հատկանիշներով 31 գործ` 279 մլն դրամ արժեքով, ուղղարկվել է ըստ ենթակայության` նախաքննություն իրականացնելու համար:
Մաքսային կանոնների խախտման 170 դեպքերով նշանակվել է վարչական տուգանք` 565 մլն դրամի չափով: