ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԻՆ ՍՊԱՌՆՈՒՄ Է ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԱՇԽԱՏՈՒԺԻ ԱՐՏԱՀՈՍՔ
Հունաստանի աշխատանքի շուկայում իրավիճակը բավականին ծանր է: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել աշխատանքի շուկայի հարցերով եվրահանձնակատար Լասլո Անդորին` նշելով, որ այս երկրում աշխատանք չունենալու խնդիրն առավել սուր է երիտասարդների շրջանում: «Երիտասարդների շրջանում գործազրկության մակարդակը կազմում է շուրջ 50%», – նշել է եվրահանձնակատարն` ընդգծելով, որ Հունաստանին անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ մեկնարկել երկրի տնտեսության խթանմանն ուղղված ծրագրերը: Հակառակ դեպքում, ըստ եվրոպացի պաշտոնյայի, աշխատուժը այս երկրից կհոսի այլ երկրներ:
Հունաստանի պաշտոնական աղբյուրների վերջին տվյալներով` 2011 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով գործազրկության մակարդակը երկրում կազմել է 17.7%, ընդ որում` միայն 15-29 տարիքային խմբում` 35.3%: Նշենք, որ 2010 թվականի վերջի դրությամբ գործազրկության մակարդակը Հունաստանում կազմել էր 14.2% (երիտասարդների շրջանում` 28%):
Հունաստանն` իր ֆինանսական խնդիրներով, հայտնվել էր ամբողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում դեռևս 2009 թվականին աշնանը, երբ երկրի պետական բյուջեի պակասուրդը հատել էր այս երկրի համար ռեկորդային` ՀՆԱ-ի 12%-ի սահմանագիծը: Հետագայում, hամաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված, Հունաստանի պարտքային խնդիրներն էլ առավել սրվեցին, և երկրի կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն ստանալու խնդրանքով դիմեց Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամին (ԱՄՀ) և Եվրամիությանը:
Ներկայումս Հունաստանը սպասում է եվրոպական կենտրոնական բանկի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից հերթական վարկային տրանշի տրամադրմանը: Այն կկազմի 130 մլն եվրո: Նոր օգնության միջոցները Հունաստանի կառավարությունը կուղղի իր պարտավորությունների մարմանը, որոնց ժամկետն ավարտվում է արդեն մարտ ամսին:
Նշենք, որ վարկի հաստատման նպատակով Հունաստանի խորհրդարանն ընդունել է Եվրամիության (ԵՄ) և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) պայմանները և հաստատել առավել խիստ տնտեսական քաղաքականությանն անցնելու ծրագիրը:
2011 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով Հունաստանի ՀՆԱ-ն կրճատվել էր 8.0%-ով, երկրորդ եռամսյակում` 7.3%-ով, երրորդ եռամսյակում` 5.0%-ով, իսկ վերջին եռամսյակում, ըստ նախնական գնահատականների, ՀՆԱ-ի անկումը կազմել է 7.0%: