BRICS-ը մինչև 2028 ՀՆԱ-ի ցուցանիշով առաջ կանցնի G7-ից
BRICS-ի մասնաբաժինը համաշխարհային ՀՆԱ-ում մինչև 2028 թվականը կաճի 35%-ից մինչև 40%, մինչդեռ G7-ի համար այն կնվազի մինչև 27.8%: Նման տվյալներ է ներկայացրել BRICS-ի երկրների կողմից ստեղծված Զարգացման նոր բանկի նախագահ, Բրազիլիայի նախկին նախագահ (2011-2016) Դիլմա Ռուսեֆը՝ Դուբայում Համաշխարհային կառավարության գագաթնաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Ռուսեֆը նաև նշել է, որ զարգացող երկրների մասնաբաժինը համաշխարհային առևտրում «2016-ի 37%-ից 2022-ին աճել է մինչև 41%»։ Ըստ NDB-ի ղեկավարի՝ զարգացած տնտեսություն ունեցող երկրները, ընդհակառակը, կորցնում են իրենց դիրքերը. նրանց մասնաբաժինը համաշխարհային արտահանման մեջ 62%-ից նվազել է մինչև 58%:
Զարգացման նոր բանկը ստեղծվել է BRICS-ի երկրների կողմից 2014 թվականի հուլիսին ասոցիացիայի VI գագաթնաժողովում ստորագրված միջկառավարական համաձայնագրի հիման վրա։ Դրա նպատակն է ֆինանսավորել ենթակառուցվածքային նախագծերը և կայուն զարգացման նախագծերը BRICS-ի երկրներում և զարգացող երկրներում: Տարիների ընթացքում բանկը հաստատել է 98 նախագիծ՝ ընդհանուր 33.2 միլիարդ դոլար արժողությամբ: Նախագծերը ներառում են տրանսպորտը, ջրամատակարարումը, մաքուր էներգիան, թվային և սոցիալական ենթակառուցվածքները և քաղաքաշինությունը:
Հիշեցնենք՝ 2023-ի օգոստոսին վեց նոր անդամ է հրավիրվել BRICS, այդ թվում՝ Արգենտինան, բայց դեկտեմբերի վերջին նա հրաժարվեց միանալ։ Մյուս հրավիրվածները՝ Եգիպտոսը, Իրանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան, հունվարի 1-ից սկսել են լիարժեք աշխատանքը BRICS-ում: