ՎԶԵԲ-Ը ԿԱՋԱԿՑԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԷՆԵՐԳԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐԱՑՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ԾՐԱԳՐԵՐԻ ԻՐԱԳՈՐԾՄԱՆԸ
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) աջակցությամբ իրականացնում է «Բնակելի շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացում» ծրագիրը, որի արդյունքների քննարկման նպատակով հունվարի 31-ին կայացել է հանդիպում՝ քաղաքաշինության նախարարության, ՎԶԵԲ-ի, ինչպես նաեւ շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Քաղաքաշինության փոխնախարար Ավագ Հակոբյանը կարեւորել է Հայաստանում բնակելի շենքերի էնեգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը՝ շեշտելով, որ  էներգաարդյունավետությունը ամենաարագ եւ ամենաէժան ուղին է բնակչության տնտեսական բեռը մեղմացնելու համար: Իր հերթին ՎԶԵԲ Երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել Հայաստանի բնակելի շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերին: Նա ընդգծել է, որ պատշաճ համագործակցության շնորհիվ իրականացվող ծրագրերը ոլորտը կդարձնեն առավել կայուն:
Հիշեցնենք, որ «Բնակելի շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացում» ծրագրի շրջանակներում բանկի կողմից ընտրված «Էներգախնայողության դաշինք» խորհրդատվական կազմակերպությունը դեռեւս անցած տարվա օգոստոսից մշակում էր առաջարկություններ` բնակարանային ֆոնդի պահպանման եւ էներգաարդյունավետության բնագավառների օրենսդրական դաշտի կատարելագործման եւ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ռազմավարական ուղղությունների վերաբերյալ:
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է նաև նշյալ առաջարկությունների փաթեթը: Նշվել է, որ գնահատվել է շենք-շինություններում էներգաարդյունավետության պոտենցիալը:
Էներգախնայողության եւ վերականգնվող էներգիայի ազգային ծրագիրը Հայաստանում շենք-շինությունների ոլորտում էներգիայի խնայողության պոտենցիալը գնահատել է 40 տոկոս:
Հանդիպման մասնակիցները շենքերի էներգաարդյունավետության ծրագրի իրականացման համար կարեւորել են օրենսդրական դաշտի բարելավումը, ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդումը, ֆինանսական ռեսուրսների առկայությունը, ինչպես նաեւ հասարակության իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը: