Ճապոնիայի ՀՆԱ-ն առաջին եռամսյակում տարեկան կտրվածքով նվազել է 2.9%-ով
Ճապոնիայի ՀՆԱ-ն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում տարեկան կտրվածքով նվազել է 2.9%-ով: Այս մասին հայտարարել է երկրի կառավարությունը:
Ավելի վաղ նախարարների կաբինետը հայտնել էր, որ հունվար-մարտին ՀՆԱ-ն տարեկան կտրվածքով նվազել է 1.8%-ով: Մասնավորապես, պարզվել է, որ շինարարության ոլորտն ավելի քիչ պատվերներ է ստացել, քան նախկինում ենթադրվում էր:
Կառավարությունը նաև նվազեցրել է 2023 թվականի վերջին եռամսյակի տնտեսական իրավիճակի իր գնահատականը: Դա պայմանավորված է ներքին պահանջարկի դանդաղեցմամբ և ավտոարտադրության կրճատմամբ՝ արտադրանքի որակի ստուգման ստանդարտների խախտմամբ առաջացած սկանդալների պատճառով:
Միևնույն ժամանակ, բիզնեսի պայմանների բարելավման նկատմամբ գործարար վստահության ինդեքսը հունիսին հասել է 13-ի՝ երեք ամիս առաջվա գումարած 11-ի համեմատ: Այս ցուցանիշը յուրաքանչյուր եռամսյակ որոշվում է Ճապոնիայի բանկի կողմից՝ հարցումներ կատարելով մոտ 10 հազար առաջատար մասնավոր ընկերությունների ղեկավարների շրջանում: Ստացված ցուցանիշը լուրջ ազդեցություն ունի արժեթղթերի և արտարժույթի շուկաների վրա: