Գիտաժողովին ներկայացվելիք աշխատանքները կարող են ընդգրկել հետևյալ ենթաոլորտները.
– Տնտեսական աճի խթանումը և պետական քաղաքականության ազդեցությունը,
– Պետական ֆինանսներ՝ ներառյալ հարկային քաղաքականություն և հարկաբյուջետային կայունություն (fiscal sustainability),
– Ընդգրկուն աճ` աշխատատեղերի ստեղծում, մրցունակության բարձրացում, մարդկային ներուժի զարգացում (կրթություն, առողջապահություն) և սոցիալական ապահովություն,
– Ֆինանսական շուկաների զարգացում, խնայողությունների կուտակման նոր գործիքներ և ինստիտուտներ,
– Այլ աշխատանքներ, որոնք ընդհանուր գծերով կամ անուղղակիորեն են առնչվում  գիտաժողովի գլխավոր խորագրին:
Լավագույն աշխատանքների հեղինակները կհրավիրվեն գիտաժողովին` դրանք անձամբ կամ վիդեոկոնֆերանսի միջոցով ներկայացնելու համար: Լավագույն աշխատանքները կտպագրվեն Armenian Journal of Public Policy պարբերականում:
Գիտաժողովին մասնակցելու ցանկություն ունեցող հեղինակները կարող են ուղարկել իրենց աշխատանքների համառոտ բնութագրերը (abstract) info@aiprg.net հասցեով մինչև 2013թ-ի մարտի 22-ը: Ընտրված աշխատանքների հեղինակները կտեղեկացվեն Ընտրող հանձնաժողովի կողմից մինչև 2013թ.-ի ապրիլի 2-ը: Աշխատանքների վերջնական տարբերակները պետք է ուղարկվեն մինչև 2013թ-ի մայիսի 1-ը:
Հաշվի առնելով համառոտ բնութագրի բովանդակությունն ու ընտրված թեմայի արդիականությունը` որոշ դեպքերում հեղինակներին կթույլատրվի գիտաժողովին ներկայացնել աշխատանքի պրիզենտացիան` պայմանով, որ հեղինակը պարտավորվի ներկայացնել ամբողջական աշխատանքը՝ Armenian Journal of Public Policy պարբերականում տպագրվելու ընտրության դեպքում: