Գանայում կակաոյի բերքը նվազել է ավելի քան 50%-ով. աշխարհում շոկոլադիր գնաճ է սպասվում
Ընթացիկ գյուղատնտեսական տարում Գանայում կակաոյի հատիկների բերքի ծավալը կկազմի 429 հազար տոննա կամ 55%-ով պակաս նախորդ տարվա համեմատ:
Արդյունքում, գանացի արտադրողները չեն կարողանա կատարել համաշխարհային շուկա կակաոյի հատիկների մատակարարման բոլոր պայմանագրերը: Գանան կակաոյի հատիկների երկրորդ խոշորագույն արտադրողն է աշխարհում՝ Կոտ դ’Իվուարից հետո: Ընթացիկ գյուղատնտեսական տարվա սկզբին Գանայում ակնկալվում էր, որ բերքի ծավալը կլինի 580 հազար տոննա: Վերջին տասնամյակում Գանայում կակաոյի հատիկների միջին տարեկան արտադրությունը գերազանցել է 700 հազար տոննան:
Շաբաթվա սկզբին Reuters-ը հրապարակեց ուսումնասիրություն, համաձայն որի՝ կակաոյի հատիկների մատակարարման համար բորսայական ֆյուչերսային պայմանագրերի սեփականատերերը կարող են գալիք ամիսներին կորցնել մինչև 1 միլիարդ դոլար՝ Գանայից մատակարարման ծավալների կրճատման պատճառով: Գործակալությունը, հղում անելով գործարար շրջանակներին, հայտնել է, որ այս տարի համաշխարհային շուկան վտանգված է: Գանայում բերքի կրճատման հետևանք կլինի աշխարհում շոկոլադի և դրանից պատրաստված ապրանքների մանրածախ գների զգալի աճը:
Այս տարի Գանայում և Կոտ դ’Իվուարում կակաոյի հատիկների բերքը տուժել է կլիմայական անբարենպաստ պայմաններից ու վիրուսներից: