Բանգլադեշը և Հնդկաստանն ամբողջությամբ դադարեցրել են առևտուրը
Հնդկաստան-Բանգլադեշ առևտուրն ամբողջությամբ դադարեցվել է Բանգլադեշի նախկին վարչապետ Շեյխ Հասինայի հրաժարականից հետո քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին: Այս մասին հայտնել է Հնդկաստանի արտահանման կազմակերպությունների ֆեդերացիայի նախագահ Աշվանի Կումարը:
«Առևտուրն ամբողջությամբ դադարեցվել է օգոստոսի 5-ից, թեև վերջին 15 օրվա ընթացքում արդեն եղել են առանձին խափանումներ»:
Բանախոսը նշել է, որ Բանգլադեշի գործընկերները հույս ունեն վերսկսել գործունեությունը մեկ շաբաթվա ընթացքում: Սակայն փչացող ապրանքների արտահանումը կարող է տուժել առևտրի ներկայիս խափանումների պատճառով:
Կումարը հիշեցրել է, որ 2023-2024 թվականներին Հնդկաստանի արտահանումը Բանգլադեշ կազմել է 11 միլիարդ դոլար: Բանգլադեշից հնդկական ներմուծման մեջ գերակշռում են հագուստը, տեքստիլը, կաշվե իրերը, կենդանիների կերը և ձկները:
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 5-ին զանգվածային հակակառավարական ցույցերի ֆոնին Բանգլադեշի վարչապետ Շեյխ Հասինան հրաժարական տվեց և լքեց երկիրը: Որոշում է կայացվել ձևավորել ժամանակավոր կառավարություն: Օգոստոսի 6-ին դրա ղեկավար է նշանակվել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մուհամմադ Յունուսը: Երկրի մի շարք քաղաքներում հակակառավարական ցույցերից հետո շարունակվում են անկարգությունները: Ցուցարարների մեծ մասը երիտասարդներ էին, որոնք դժգոհ էին գործազրկության բարձր մակարդակից և անհեռանկարությունից: