Վատ եղանակը արտահանող երկրներում ցորենի բերքի կրճատման պատճառ է դարձել
Եղանակային վատ պայմանները, հատկապես՝ երաշտը, նվազեցրել են ցորենի բերքը խոշոր արտահանող երկրներում, և կանխատեսվում է, որ համաշխարհային պաշարները կհասնեն ինը տարվա նվազագույնին: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով IKON Commodities խորհրդատվական ընկերությանը։
Ըստ ընկերության ղեկավարի՝ ցորենի շուկայի վիճակը կշարունակի վատթարանալ: Այսպիսով, Հարավարևելյան Ասիայի բորսաներում սևծովյան ցորենը գնանշվում է մեկ տոննայի համար մոտ 280 դոլար՝ ներառյալ ինքնարժեքը և բեռնափոխադրումները, մինչդեռ մեկ ամիս առաջ գնանշումը 265 դոլար էր։
ԱՄՆ Գյուղատնտեսության դեպարտամենտի գնահատմամբ՝ 2024-2025 սեզոնի համար ցորենի վերջնական պաշարները կհասնեն իրենց ամենացածր մակարդակին վերջին ինը տարվա ընթացքում, չնայած կանխատեսվում է, որ համաշխարհային արտադրությունը կհասնի ռեկորդային 796.88 միլիոն տոննայի:
Որոշ ֆերմերներ արտահանող երկրներից, ինչպիսիք են Ավստրալիան և Կանադան, հետ են պահում վաճառքները՝ ակնկալելով գների էլ ավելի բարձրացում:
«Սա միտում է շատ վայրերում, որտեղից ցորեն է արտահանվում: Ֆերմերները չեն վաճառում, և դա խնդիր է դառնում առևտրականների համար, ովքեր առուվաճառքի պայմանագրեր են կնքել նրանց հետ», – մեջբերում է Reuters-ը՝ զրուցելով միջազգային ընկերությունում հացահատիկի սինգապուրցի վաճառողներից մեկի հետ: