Որքա՞ն է Վրաստանի «ստվերային տնտեսության» ծավալը
Վրաստանի համախառն ներքին արդյունքում ոչ ֆորմալ/չդիտարկվող տնտեսության մասնաբաժինը նվազման միտում է ցույց տալիս։ Ըստ Georgiastat-ի՝ 2023 թվականին այսպես կոչված ստվերային տնտեսության տեսակարար կշիռը ՀՆԱ-ում կազմել է 12․7%, ինչը 2010 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշն է (բացառությամբ 2016 թվականի, երբ ստվերի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում նույնն էր՝ 12․7%)։
Անցյալ տարի երկրի ընդհանուր տնտեսությունը կազմել է 80․2 մլրդ լարի։ Պարզվում է՝ սա ստվերային տնտեսություն է բերել մոտ 10․18 մլրդ լարի։ Խոսքը վերաբերում է ոչ ֆորմալ տնտեսական գործունեությանը, որը գտնվում է հարկվող տնտեսության ստվերում։
Նշենք նաև, որ 2024 թվականի առաջին եռամսյակում ստվերի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում կազմել է 11․1%, իսկ երկրորդ եռամսյակում՝ 13․8%։
Հետաքրքիր է նաև, որ 2023 թվականի տվյալներով չդիտարկվող տնտեսության մասնաբաժինը հատկապես բարձր է բնակեցման և սննդի ծառայությունների ոլորտում և կազմել է 48․5%։
Բացի այդ, ստվերային տնտեսության տեսակարար կշիռը մեծ է հետևյալ ոլորտներում.