WSJ-ն՝ Տոկիոյի և Սեուլի հետ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերին պատասխանելու Չինաստանի ծրագրերի մասին
Չինաստանի կառավարությունը ցանկանում է համաձայնեցնել ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերին արձագանքը Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի հետ: Այս մասին գրում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով իր անանուն աղբյուրներին:
Ճապոնացի և հարավկորեացի պաշտոնյաները նշել են, որ Պեկինի հետ համակարգելու մասին որոշում չի կայացվել, սակայն երկրները եռակողմ բանակցությունների ընթացքում քննարկել են առևտրի հարցերը:
Չինաստանը, Ճապոնիան և Հարավային Կորեան կուժեղացնեն արտահանման վերահսկողության և մատակարարման շղթայի շուրջ համագործակցային երկխոսությունը և կծրագրեն արագ բանակցել ազատ առևտրի եռակողմ համաձայնագրի շուրջ:
Ճապոնիան և Հարավային Կորեան ակնկալում են Չինաստանից ներմուծել հումք կիսահաղորդչային արտադրանքի համար, իսկ Չինաստանը շահագրգռված է այս երկու երկրներից կիսահաղորդչային արտադրանք գնել:
Հարավային Կորեայի առևտրի նախարարությունը WSJ-ին հայտնել է, որ զեկույցում կան «մի շարք չափազանցված կողմեր»:
«Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել համաշխարհային առևտրային միջավայրի վերաբերյալ և, ինչպես երևում է նրանց համատեղ հայտարարությունից, նրանք կիսում են հետագա առևտրատնտեսական համագործակցության անհրաժեշտության ըմբռնումը: Մենք կշարունակենք քննարկել ազատ առևտրի եռակողմ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների արագացումը՝ նպատակ ունենալով իրականացնել համապարփակ, որակյալ, փոխշահավետ համաձայնագիր»:
Միաժամանակ Ճապոնիայի առևտրի նախարար Յոջի Մուտոն ապրիլի 1-ին կայացած մամուլի ասուլիսում նշել է, որ երկրները համաձայնության չեն եկել ամերիկյան մաքսատուրքերի դեմ համատեղ գործողությունների շուրջ։
Սպասվում է, որ ապրիլի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կներկայացնի ավելի լայն, ավելի բարձր մաքսատուրքերի նոր փաթեթ՝ ուղղված առևտրի դեֆիցիտի կրճատմանը և երկրի արդյունաբերական աշխատաշուկայի խթանմանը: