Ղազախստանի ՀՆԱ-ն 2025 թվականին աճել է 6.5%-ով
Ղազախստանի ՀՆԱ-ն 2025 թվականին աճել է 6.5%-ով: Այս մասին հայտնել է երկրի Ազգային տնտեսության նախարարությունը։ Տնտեսական աճի հիմնական ներդրումն ապահովել են արդյունաբերությունը, տրանսպորտը, շինարարությունը և առևտուրը։
Մասնավորապես, տարվա արդյունքներով արդյունաբերական արտադրության ինդեքսը կազմել է 7.4%, իսկ վերամշակող արդյունաբերության ոլորտն աճել է 6.4%-ով։
«Ցուցանիշները պայմանավորված են սննդամթերքի արտադրության աճով՝ 8.1%, նավթավերամշակման արտադրանքի սեկտորում՝ 5.9%, քիմիական արդյունաբերության՝ 9.8%, մետալուրգիայի՝ 1.2%, մեքենաշինության արտադրանքի՝ 12.9%», – ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Աճ է գրանցվել նաև տրանսպորտի և պահեստավորման ոլորտում՝ 20.4%, շինարարության ոլորտում՝ 15.9%, ինչպես նաև առևտրում՝ 8.9%։
«Գյուղատնտեսության, անտառային և ձկնորսության ոլորտներում ցուցանիշները կազմել են 5.9%։ Աճն ապահովվել է բուսաբուծության (7.8%) և անասնաբուծության (3.3%) դրական դինամիկայի հաշվին։ Տեղեկատվության և կապի ոլորտում աճը կազմել է 3.6%», – պարզաբանել են գերատեսչությունում։
2025 թվականի 11 ամիսների ընթացքում Ղազախստանի ՀՆԱ-ն աճել է 6.4%-ով։ Վարչապետի տեղակալ, ազգային տնտեսության նախարար Սերիկ Ժումանգարինի խոսքով՝ 2025 թվականի արդյունքներով ՀՆԱ-ի աճը սպասվում էր 6.3-6.5% մակարդակում։
2024 թվականին Ղազախստանի ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 4.8%։