Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական շաբաթ Հայաստանում
Եվրոպայի օրվա կապակցությամբ Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությունը հրավիրում է բոլորին բացահայտելու նորարար և մշակութային Եվրոպան, մասնակցելու բազմազան միջոցառումներին, արտահայտվելու: Այս տարի Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումները կմեկնարկեն Գյումրիում մայիսի 17-ին և կամփոփվեն մայիսի 24-ին Երևանում կայանալիք տեղեկատվական ցուցահանդեսով և տոնական համերգով:
Եվրոպայի օրվա տոնակատարությունը ամենամյա առիթ է զանազան միջոցառումների ընթացքում Հայաստանի հասարակությանը ներկայացնելու Եվրոպայի մշակութային բազմազանությունը, նորարար մոտեցումները, ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները: Տեղեկատվական շաբաթվա ընթացքում հանրությունը հնարավորություն կունենա մասնակցել վարպետության դասերի, կլոր սեղան քննարկումների, ֆիլմերի ցուցադրությունների, ներկայացումների և այլ իրադարձությունների:
Մայիսի 17-ին Գյումրին կհյուրընկալի Եվրոպայի օրվա բացման տոնական միջոցառումները` ներկայացնելով տեղեկատվական ցուցահանդես, ֆիլմի ցուցադրություն, ցուցահանդեսներ և երիտասարդական քննարկումներ:
Շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները կբացահայտեն Եվրոպայի նորարար ոգին և ներուժը` եվրոպացի արվեստագետների կողմից անցկացվող վարպետության դասերի, եվրոպական ֆիլմերի ցուցադրությունների, ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանություններում բաց դռների և այլ միջոցառումների ժամանակ, որ կանցկացվեն Երևանում և Կապանում:
Երևանում Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական ցուցահանդեսին մայիսի 23-ին կնախորդի ավանդական Լույս գիշեր ներկայացումը, որի ընթացքում հայ և եվրոպացի արվեստագետները Ազատության հրապարակի տարածքում բազմազան նյութերով կստեղծեն արվեստի գործեր:
Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական շաբաթվա ամփոփիչ միջոցառումը կմեկնարկի մայիսի 24-ին` ժամը 16:00-ին, Ազատության հրապարակում: Տեղեկատվական ցուցահանդեսին կներկայանան Հայաստանում ԵՄ օժանդակությամբ իրականացվող 60-ից ավելի ծրագրեր` կրթության, աղքատության նվազեցման, առևտրի, երիտասարդական նախագծերի, մշակույթի, բնապահպանության և այլ ոլորտներից:  Միևնույն ժամանակ տեղի կունենան մշակութային  միջոցառումներ, վարպետության դասեր, եվրոպական ավանդական և ժամանակակից երգ ու պար: Տեղեկատվական ցուցահանդեսը կավարտվի բացօթյա տոնական համերգով, որտեղ ելույթ կունենան  Խորվաթիայից, Միացյալ Թագավորությունից ու Գերմանիայից ժամանած եվրոպացի երաժիշտները՝ հայ արտիստների հետ միասին:
Հանրային միջոցառումների մուտքն ազատ է: Վարպետության դասերի և քննարկումների համար հարկավոր է նախապես գրանցվել: Եվրոպայի օրվա միջոցառումների մանրամասների համար այցելեք www.eucentre.am/europeday: