ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ԱՅՍ ՏԱՐԻ ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է 19 ԾԱՌԱՅՈՂԱԿԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ
Իսկ խոշոր հարկ վճարողների մոտ էապես ավելացել են շահութահարկի հավաքագրման ծավալները:
Լայնածավալ բարեփոխումների և ծանրաբեռնված աշխատանքի արդյունքում ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեին ապրիլին հաջողվել է կատարել հարկային մասով նախանշված խնդիրները: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռուբիկ Քոչարյանը հայտնել է, որ անցած տարվա ապրիլին հարկային մասով հավաքագրվել էր շուրջ 30 մլրդ դրամ, սոց. վճարների գծով` 8.3 մլրդ դրամ:
«2009 թ. նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշները կկազմեն համապատասխանաբար 29.4 մլրդ դրամ և 8.4 մլրդ դրամ: Թվերի համադրումն ակնհայտ է դարձնում, որ ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում մուտքերը գրեթե չեն նվազել»:
Ռ.Քոչարյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ խոշոր հարկ վճարողների մոտ, նախորդ տարվա համեմատությամբ, զգալիորեն ավելացել են շահութահարկի հավաքագրման ծավալները: «2008թ.-ի ապրիլին դրանք կազմել են 6.1 մլրդ դրամ, ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ թիվն աճել է շուրջ 3 մլրդ դրամով` հասնելով 9 մլրդ դրամի: Գրանցված ցուցանիշի աճը մենք  անմիջականորեն պայմանավորում ենք վարչարարության կատարելա- գործմամբ»:
Անդրադառնալով հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների շահագործմանը, Կոմիտեի նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ ՀԴՄ-ների լիարժեք կիրառման արդյունքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ֆիսկալային շրջանառությունն աճել է 33 մլրդ դրամով:
«Դա, միանշանակակ, խոսում է փաստաթղթա- շրջանառության  ավելացման մասին, ինչն էլ իր հերթին տանում է դեպի խոշոր բիզնես և իրական ծավալների ֆիքսում: Խոշոր բիզնեսը, որպես կանոն, գրանցվում և հաշվառվում է հարկային մարմնում. եթե այս դեպքում նկատվում է միայն իրական ծավալները թաքցնելու երևույթ, ապա փոքր ձեռնարկություններին հաճախ հարկային դաշտ բերելու և հաշվառելու խնդիր է առաջանում: Այսինքն` փոքր և միջին բիզնեսի դեպքում հարկային մարմինները գործ են ունենում նաև  ապօրինի ձեռնարկատիրության հետ»:
Ռ.Քոչարյանի տվյալներով, 2008թ.-ի վերջին և 2009թ.-ի առաջին եռամսյակների ընթացքում Պետեկամուտների կոմիտեի տարբեր ստորաբաժանումների կողմից հայտնաբերվել և հարկման դաշտ են բերվել ապօրինի գործող ավելի քան 140 ձեռնարկություններ: Որոշ դեպքերում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործու- նեությունը դադարեցվել է: Արդյունքում պետբյուջե կուղղվի լրացուցիչ շուրջ 26 մլն դրամ:
Կոմիտեի նախագահի տեղակալն ընդգծել է էական այլ հանգամանք ևս. ՊԵԿ նախագահի հրամանով յուրաքանչյուր դեպքով անցկացվում է ծառայողական քննություն, ինչի արդյունքում պարզ է դառնում նաև հարկային մարմինների գործելաոճը` տվյալ տարածքը սպասարկող հարկային տեսուչից և օպերատիվ աշխատողից մինչև տարածքային հարկային տեսչության ղեկավարությունը:
2008թ.-ի երկրորդ կիսամյակում անցկացված 20 ծառայողական քննություններին ներգրավված են եղել շուրջ 175 հարկային և մաքսային ծառայողներ:
2009թ.-ի առաջին եռամսյակում անցկացվել է 19 ծառայողական քննություն` 141 ծառայողների ներգրավմամբ:
Ընդհանուր առմամբ վերջին ամիսներին համակարգում տեղի ունեցող կառուցվածքային փոփոխությունների, ատեստավորման և ծառայողական քննությունների արդյունքում աշխատանքից ազատվել է140 ծառայող: Թափուր տեղերի համար հայտարարված մրցույթների արդյունքում համակարգը համալրվում էերիտասարդ և գրագետ կադրերով: