Վահան Մարտիրոսյան. Հայաստանի ճանապարհաշինություն, կապի և ՏՏ ոլորտում սպասվում է 116 մլն դոլարի ներդրում
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը 2017 թվականի համար նախատեսում է շուրջ 116 մլն դոլարի ներդրումային ծրագրեր իրականացնել:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նախարար Վահան Մարտիրոսյանը նշեց, որ ծրագրերը կիրականացվեն առանցքային նշանակություն ունեցող 3 ոլորտներում՝ ճանապարհաշինություն, հեռահաղորդակցություն և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ: «Կառավարության կողմից ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության մասով ներկայացված հիմնական ներդրումային ծրագրերը ֆինանսավորվելու են 3 ձևաչափով՝ պետական բյուջեից, վարկային և մասնավոր ներդրումային ծրագրերի միջոցներով»,-ասաց նախարարը` հավելելով, որ ճանապարհաշինական ծրագրերի իրականացման և սպասարկման համար պետական բյուջեից կկատարվի շուրջ 26 մլն ԱՄՆ դոլարի, վարկային միջոցներից՝ շուրջ 25 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ:
«Վարկային միջոցներից ներդրումները կարող են տարվա ընթացքում փոփոխվել դեպի ավելացում: Դա կախված է նաև ՀՀ բյուջետային մուտքերից, քանի որ Ֆինանսների նախարարության հետ քննարկվում է վերանայել վարկային ծրագրերի ավելացումը: Իսկ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության՝ օրերս տարածած հայտարարության մեջ ըստ ոլորտների նշված ներդրումային ծրագրերի ցանկում ներառված են նաև կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները: Այստեղ մասնավոր հատվածի կողմից նախատեսվում է իրականացնել շուրջ 65 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում»,-ասաց Վահան Մարտիրոսյանը:
Անդրադառնալով կապի և ՏՏ ոլորտում մասնավոր ֆինանսավորմամբ նախատեսվող ծրագրերին` նախարարը նշեց, որ այն ներառում է էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում ցանցերի վերազինում և արդիականացում: «Սա հնարավորություն կընձեռի ՀՀ ամբողջ տարածքում ընդլայնելու, բարելավելու ցանցի, կապի և մատուցվող ծառայությունների որակը և հասանելիությունը», – ասաց նախարարը: Մասնավոր ներդրումային ծրագրի միջոցով ՏՏ ենթակառուցվածքների ոլորտում նախատեսվում է Հայաստանում ստեղծել «Տվյալների մշակման» կենտրոն, որտեղ կարող են տեղակայվել պետական և մասնավոր հատվածների էլեկտրոնային բովանդակությունը և տվյալները: Պետական բյուջեի միջոցներով, ըստ նախարարի, ՏՏ ոլորտում իրականացվելու է ներդրումային 2 ծրագիր, որը ներառելու է ՏՏ ոլորտի խթանման ծառայությունները, Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեության իրականացման ծրագիրը:
«Ճանապարհաշինության ոլորտում ևս նախատեսվում են մի շարք ներդրումային ծրագրեր, որոնք ներառում են պետբյուջեի միջոցներով 2017թ. ՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհների պահպանում և շահագործում, շուրջ 50 կմ երկարությամբ պետական նշանակության ավտոճանապարհների և դրանց վրա գտնվող կամուրջների, թունելների հիմնանորոգում»,-ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարը: Ճանապարհաշինության ոլորտում՝ վարկային միջոցների ֆինանսավորմամբ, 2017 թվականին կշարունակվեն Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող մի շարք ծրագրեր՝ «Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի» ներդրումային ծրագիրը, Մ6 Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման միջպետական նշանակության ճանապարհի վերականգնման և բարելավման վարկային ծրագիրը, Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման ծրագիրը: «Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ կմեկնարկի ՀՀ պետական սահմանի «Բագրատաշեն» անցման կետի կամրջի կառուցման ծրագիրը», – հավելեց Վահան Մարտիրոսյանը: