Ծրագրում է Հայաստանի դիրքը Գլոբալ մրցունակության ինդեքսում բարելավել է առնվազն 4 կետով
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է Գլոբալ մրցունակության ինդեքսում Հայաստանի դիրքը բարելավել է առնվազն 4 կետով: Ներկա դրությամբ մեր երկիրը զբաղեցնում է 79-րդ հորիզոնականը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այդ նպատակով կառավարությունը հուլիսի 13-ի իր նիստում նախատեսում է հաստատել գլոբալ մրցունակության ինդեքսում Հայաստանի դիրքի բարելավման  2017-2018 թվականների միջոցառումների ծրագիրը:
Դրանով նախատեսվում է գործարար միջավայրի և տնտեսական զարգացման այնպիսի քայլերի իրականացում, որոնք 2017թ. արդյունքներով կապահովեն Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի գլոբալ մրցունակության ինդեքսում (Global Competitiveness Index) և Համաշխարհային բանկի գործարարությամբ զբաղվելու (Doing Business) վարկանիշում ՀՀ դիրքի բարելավում՝ առնվազն 4 կետով:
Գլոբալ մրցունակության ինդեքսը (ԳՄԻ) ըստ երեք ենթաինդեքսների 12 հենասյուներում խմբավորված ավելի քան 100 ցուցանիշների միջոցով գնահատում է երկրների ինստիտուտների և ենթակառուցվածքների որակը, մակրոտնտեսական միջավայրը, առողջապահության և տարրական կրթության, բարձրագույն կրթության և վերապատրսատման ոլորտներում առաջընթացը, ապրանքների և աշխատուժի շուկաների արդյունավետությունը, ֆինանսական շուկաների խորությունը, շուկայի չափը, տեխնոլոգիական պատրաստվածությունը, նորարարության և կատարելագործվածության գործոնները:
2016 թվականի սեպտեմբերին Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կողմից հրապարակվեց 2016-2017թթ. Գլոբալ մրցունակության զեկույցը, որի համաձայն Հայաստանը, դասվելով արդյունավետության վրա հիմնված փուլի երկրներին, ԳՄԻ-ում 138 երկրների շարքում զբաղեցրել է 79-րդ տեղը` արձանագրելով 3 դիրքով առաջընթաց նախորդ տարվա համեմատ: Գնահատված ԱՊՀ երկրների շարքում (հաշվի առնելով նաև Վրաստանին) Հայաստանը 6-րդ տեղում է, իսկ հարևան երկրների մեջ զբաղեցնում է վերջին տեղը:
ԳՄԻ երեք ենթաինդեքսներից երկուսի գծով` «Արդյունավետության խթաններ» և «Նորարարության և կատարելագործվածության գործոններ», արձանագրվել է առաջընթաց համապատասխանաբար 4 և 20 տեղով, իսկ «Հիմնական պահանջներ» ենթաինդեքսի գծով` հետընթաց 2 տեղով:
Նախորդ տարվա համեմատ երկիրն առաջընթաց է ունեցել 12 հենասյուներից 9-ի գծով, մասնավորապես` «Ինստիտուտներ» (Դիրքը 66` +10), «Առողջապահություն և տարրական կրթություն» (Դիրքը 93` +2), «Բարձրագույն կրթություն և վերապատրաստում» (Դիրքը 71` +1), «Ապրանքների շուկայի արդյունավետություն» (Դիրքը 45` +5), «Աշխատուժի շուկայի արդյունավետություն» (Դիրքը 55` +3), «Ֆինանսական շուկաների զարգացում» (Դիրքը 90` +4), «Տեխնոլոգիական պատրաստվածություն» (Դիրքը 71` +4), «Գործարարության կատարելագործվածություն» (Դիրքը 81` +16), «Նորարարություն» (Դիրքը 87` +20):
Հետընթաց է արձանագրվել 2 հենասյան ուղղությամբ` «Մակրոտնտեսական միջավայր» (Դիրքը 88` -16), «Շուկայի չափ» (Դիրքը 120` -4):
Փոփոխություն չի գրանցվել «Ենթակառուցվածքներ» (Դիրքը 82) հենասյան գծով:
ԳՄԻ-ում Հայաստանի պատկերի վերլուծության արդյունքում նույնականացվել են այն ցուցանիշները, որոնց գծով երկիրը կամ ինդեքսի շրջանակներում աշխարհի երկրների կեսից ավելի անբարենպաստ դիրքերում է, կամ նախորդ տարվա համեմատ հետընթաց է արձանագրել: Այդպիսով, երկրի համար համեմատաբար առավել խնդրահարույց և/կամ խոցելի ցուցանիշների հիման վրա ձևավորվել է ԳՄԻ-ում Հայաստանի դիրքի բարելավման կողմնորոշիչ շրջանակը, որի շուրջ հանրապետական գործադիր մարմիններից (ՀԳՄ) ստացված առաջարկություններով մշակվել է միջոցառումների ծրագրի նախագիծը: