Կարեն Կարապետյան․ «Գործարարությամբ զբաղվելը» զեկույցում առաջընթացը պետք է դառնա յուրաքանչյուր կառույցի աշխատանքի գնահատականներից մեկը
02/11/2017 14:08
Կառավարության նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ Համաշխարհային բանկի հրապարակած «Գործարարությամբ զբաղվելը» 2018 թվականի զեկույցին՝ նշելով՝ այն ցույց է տալիս, որ գնահատման ժամանակահատվածում արձանագրվել է 9 կետով նահանջ: Ըստ վարչապետի, թեև զեկույցում դասակարգման հիմք հանդիսացող ինդեքսում Հայաստանն արձանագրել է 0,59 կետով փաստացի աճ՝ երկրների խիստ մրցակցության պայմաններում դա բավարար չի եղել ոչ միայն առաջ գնալու, այլև նույն տեղում մնալու համար։
«Միևնույն ժամանակ մենք պետք է ֆիքսենք, որ միայն կարևոր ռեյտինգներում մեր երկրի համար արձանագրված առաջընթացի պայմաններում, մասնավորապես Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի մրցակցության զեկույցում 79-րդից 73-րդ տեղ բարձրանալը, տնտեսական ազատության ինդեքսով 54-րդ տեղից բարձրացել ենք 33-րդ հորիզոնականը, բայց դա նշանակում է, որ այսուհետ գնահատվող ցուցանիշներից յուրաքանչյուրի գծով անհրաժեշտ առաջընթացը պետք է դառնա յուրաքանչյուր պատասխանատու կառույցի աշխատանքի հիմնական գնահատականներից մեկը։ Միաժամանակ պետք է նշել, որ նախկինում տրված մի շարք հանձնարարականները ուղղված են հենց այն ոլորտներում, որտեղ արձանագրվել է անկում՝դատական և իրավական ապահովման ոլորտները, թույլտվությունների տրամադրման վարչարարությանը և այլն, որոնց հիման վրա մշակված օրենքի նախագծերի հիմնական հատվածն արդեն իսկ ներկայացվել է Ազգային ժողով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Կարեն Կարապետյանը: Ի լրումն նախորդ նիստում տրված՝ ծրագրային բարեփոխումների համար տեսանելի արդյունքների մոնիտորինգի համակարգի գործարկման վերաբերյալ հանձնարարականի, վարչապետը հանձնարարեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել այս ուղղությամբ բարեփոխումների իրականացման ընթացքը կազմակերպելու և համակարգելու, ինչպես նաև՝ դրանց իրականացման ընթացքի մշտադիտարկման վերաբերյալ հստակ առաջարկություններ, նույն ժամկետում ներկայացնել առաջարկություն՝ Միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ ստեղծելու և այն համակարգող պատասխանատու Նախարարի տեղակալ նշանակելու վերաբերյալ․ Հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավարներին հանձնարարվեց և Երևանի քաղաքապետին առաջարկվեց ներկայացնել առաջարկություն՝ Միջգերատեսչական աշխատանքային խմբում համապատասխան ղեկավարի տեղակալի մասնակցության և նրա անձնական պատասխանատվության ապահովման վերաբերյալ, իսկ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն» հիմնադրամի տնօրենին հանձնարարվեց ձևավորել անհրաժեշտ փորձագիտական խումբ՝ գնահատվող ցուցանիշներից յուրաքանչյուրի գծով պատասխանատու կառույցներին անհրաժեշտ մեթոդական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով։