ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ԳՈՒՆԱՎՈՐ ԿՏՐՈՆՆԵՐ ՀԴՄ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ԿԱՆՈՆՆԵՐԸ ԽԱԽՏԱԾ ՏՆՏԵՍՎԱՐՈՂ ՍՈՒԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
«Հանրապետությունում ՀԴՄ-ների  կիրառման կանոնների խախտման երևույթների դեմ իրականացվող պայքարը շարունակական է և պետական եկամուտների կոմիտեն այս առումով հսկողական աշխատանքները չի թուլացնելու», – վստահեցրել է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արտաշես Բեյբությանը, հունիսի 8-ին հանդիպելով լրագրողների հետ:
Իրականացված  աշխատանքների արդյունքում 2009 թվականի հունիսի  1-ի դրությամբ  արձանագրվել է 3 770 խախտում, որից 1 914-ը Երևանում և 1 856-ը` հանրապետության տարբեր մարզերում: Ա. Բեյբությանը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ մայրաքաղաքի կենտրոնում արդեն արդյունքները շոշափելի են և այժմ վարչարարության գործիքներն ուղղվելու են  մայրաքաղաքի  ծայրամասերի և մարզերի տնտեսվարողների ուղղությամբ: Հայտնաբերված խախտումներից 3 411-ն արձանագրվել է առաջին անգամ և կիրառվել է օրենքով սահմանված տուգանք` 75 000 կամ 150 000 դրամի չափով: 2-րդ և ավելի անգամ թույլ տրված խախտումների թիվը կազմել է 359: Նրանց նկատմամբ համապատասխանաբար կիրառվել է  150 000,  300 000 դրամի տուգանք և գործունեության  կասեցում  5 և 10 օրով: Միայն հունիսի առաջին շաբաթվա ընթացքում կասեցվել է 31 տնտեսվարողի գործունեություն, որից 2-ը`  10 օրով: ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալը հայտարարել է նաև, որ, նման խախտումներ թույլ տվող տնտեսվարողների նկատմամբ ավելի մեծ հասարակական ուշադրություն հրավիրելու համար, մշակվել և կասեցումների համար արդեն օգտագործվում է  հատուկ այդ նպատակով ձևավորված գունավոր ժապավեն. «Սա կարծում ենք արդյունավետ միջոց կլինի հատկապես այն տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ, որոնք անգամ բազմիցս տուգանվելու և գործունեությունը պարբերաբար կասեցնելու պարագայում էլ համառորեն շարունակում են խախտել հդմ շահագործման կանոնները: Հասարակությունը  պետք է վստահ լինի, որ հարկային մարմինը հետևողական է և չպետք է թուլացնի իր աջակցութունը նման խախտումների դեմ պայքարի  հարցում»,- ասել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալը:
Անցած 5 ամիսներին արձանագրված խախտումներով   առաջադրվել է շուրջ  293 460 հազ. դրամ տուգանք: Ա. Բեյբությանը նկատել է, որ անգամ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում վարչարարության շնորհիվ հնարավոր է եղել լավ արդյունքներ ապահովել` անցած տարվա համեմատ ֆիսկալ շրջանառությունն աճել է   30 մլրդ դրամով:
Նշվել է նաև, որ եթե նախկինում ՀԴՄ կանոնների խախտումներ արձանագրվում էին միայն առևտրի ոլորտում, ապա այժմ այդ ցանկում ավելանում են նաև տուգանքի ենթարկված և կասեցված  վարսավիրանոցները, հանրային սպասարկման, ավտոսպասարկման և բենզալցման կետերը: 5 և 10 օրով կասեցվել է Աբովյան փողոցի վրա գտնվող «Մարգարիտ» դեղատան, «Արմֆարմ», ինչպես նաև Թումանյան փողոցի վրա գտնվող «Հովիզ» և «Մեֆորա» վարսավիրանոցների, Դ. Բեկի «Ընտանեկ» ռեստորանին հարող տարածքում գտնվող «Ռ.Օ.Մ ՕՅԼ»  բենզալցակայանի գործունեությունը: