ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԸ ԿՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՎԵՆ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆՈՒՄ
Պետական եկամուտների կոմիտեից տեղեկացնում են, որ Հայաստանն ԱՊՀ տարածաշրջանի միակ երկիրն է, որի մաքսային ծառայության աշխատակիցները վերապատրաստման դասընթացներ կանցնեն ՌԴ մաքսային ակադեմիայում` համաձայն առաջիկայում ստորագրվելիք պայմանագրի: Կողմերը նախատեսում են այն ստորագրել մինչև հաջորդ տարեվերջ` ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների իրավապահ ստորաբաժանումների ղեկավարների կոմիտեի 3-րդ նստաշրջանի ժամանակ: Դասընթացները սկսվելու են 2010 թվականի հունվարի մեկին:
Մինչ պայմանագրի ստորագրումը, ուսուցմանն առնչվող որոշ հարցեր առավել հստակեցնելու նպատակով, Պետական եկամուտների կոմիտեում հյուրընկալվել էր Ռուսասատանի մաքսային ակադեմիայի իրավապահպան գործունեության ինստիտուտի  ղեկավար Նիկոլայ Սիմոնովը: Մաքսային ծառայության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ   մասնավորապես քննարկվել են վերապատրաստվողների քանակին, ինչպես նաև ուսումնական ծրագրերին ու պլաններին առնչվող հարցեր: Ն. Սիմոնովը միաժամանակ ներկայացրել է ճգնաժամի պայմաններում մաքսանենգության դեմ պայքարի առավել արդյունավետ մեթոդների ու մեխանիզմների կիրառման ծրագիր. «Մաքսանենգության դեմ պայքարն այնքան էլ դյուրին աշխատանք չէ, մաքսային ծառայության աշխատակիցները իրավախախտումների դեմ պայքարի մեխանիզմներին պետք է տիրապետեն ամբողջությամբ, իսկ դրա համար լուրջ գիտելիքներ են անհրաժեշտ»,- նշել է Ն.Սիմոնովը:
Նախատեսվում  է դասընթացները կազմակերպել երկու խմբի համար: Մի խմբում ընդգրկված կլինեն Պետեկամուտների կոմիտեի իրավապահ ստորաբաժանումների աշխատակիցները, այդ թվում` ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի և կրկնակի մաքսային հսկողության վարչության մաքսային տեսուչները, իսկ մյուս խումբը կազմված կլինի ղեկավար անձնակազմի ներկայացուցիչներից: Ըստ նախնական քննարկումների արդյունքների` նախատեսվում է ղեկավար անձնակազմի ներկայացուցիչների վերապատրաստումն անցկացնել այստեղ. նրանց կդասավանդեն   ՌԴ մաքսային ակադեմիայից ժամանած պրոֆեսորները, իսկ մյուս խմբի ուսուցումը կկազմակերպվի Մոսկվայում`  ՌԴ մաքսային ակադեմիայում: