ԱՐԻՍՏՈՄԵՆԵ ՎԱՐՈՒԴԱԿԻՍ – ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀՆԱ-Ի ՆՎԱԶՈՒՄԸ ՀԻՄՆԱԿԱՆՈՒՄ ՊԱՅՄԱՆԱՎՈՐՎԱԾ Է ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԻ ԿՐՃԱՏՄԱՄԲ
Հայաստանում համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում կառավարության ջանքերով մակրոտնտեսական բավարար ցուցանիշներ են ապահովվում: Նման դիտարկումներով այսօր հրավիրած ասուլիսի ընթացքում հանդես եկավ Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: Սակայն նա միաժամանակ նշեց, որ մակրոտնտեսական լավ քաղաքականություն վարելու հետ մեկտեղ երկրում պետք է պաշտպանված լինի անապահով խավը, քանի որ ճգնաժամը բացասաբար է ազդել գործազրկության մակարդակի վրա: «Հնարավոր է` առաջիկայում երկրում խորանա աղքատությունը: Համաշխարհային բանկը պատրաստ է այս հարցում օժանդակելու Հայաստանին` երկրում կայուն զարգացում ապահովելու համար»,- ասաց նա:
Այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանի տնտեսության անկումը 15.7 տոկոս է կազմել: Անդրադառնալով երկրի տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ իրենց կանխատեսումներին` Ա.Վարուդակիսը նշեց, որ մինչեւ տարեվերջ  9-10 տոկոսանոց նվազում է ակնկալվում: Երկրի համախառն ներքին արդյունքի աճն ապահովող շինարարության ոլորտն այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին անկել է 56 տոկոսով: «ՀՆԱ-ի 30 տոկոսը Հայաստանում կազմում է շինարարությունը: Եթե այս ոլորտի ցուցանիշները 56 տոկոսով նվազել են, նշանակում է ՀՆԱ-ն միայն այս ճյուղի հաշվին 15 տոկոսով նվազել»,- բացատրեց Ա.Վարուդակիսը: Նա հիշեցրեց, որ շինարարության ոլորտի անկումը հիմնականում պայմանավորված է դրամական փոխանցումների կրճատմամբ: Համաշխարհային բանկը կարծում է, որ Հայաստանի տնտեսության զգալի ակնումը հիմնականում մեկ պատճառ ունի` ցուցանիշների նվազումն այս տարի ավելի ակնհայտ է, քանի որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում երկրի տնտեսությունն արագ թափով էր զարգանում: Սակայն ՀԲ-ն կանխատեսում է, որ մի մինչեւ տարեվերջ անկման ցուցանիշն այնքան էլ մեծ չի լինի, քանի որ նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակում երկրի տնտեսության աճն այնքան էլ արագ չի եղել: ՀԲ կանխատեսումներով` Հայաստանի տնտեսությունը մինչեւ տարեվերջ կայունացման միտումներ կդրսեւորի, իսկ արդեն հաջորդ տարվա սկզբին վերականգնման հույս կնշմարվի: 2010 թ-ի ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունը կաճի 1-2 տոկոսով: