ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԲԱՆԿ – ՀՀ ՀՆԱ-Ի ԵՎ ԱՐՏԱՔԻՆ ՊԱՐՏՔԻ ՀԱՐԱԲԵՐԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ 2011-ԻՆ ԿՀԱՍՆԻ 45%-Ի
Համաշխարհային բանկի մասնագետները կարծում են, որ Հայաստանն արտաքին պարտքը մարելու հարցում խնդիրների առաջ չի կանգնի: Այսօր հրավիրած ասուլիսում Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը նշեց, որ վերջին ժամանակահատվածում միջազգային կառույցների կողմից Հայաստանին հատկացվող վարկերը «բավականին գրավիչ պայմաններով են»: Նա միաժամանակ չժխտեց, որ վարկային մեծ միջոցներ ներգրավելով` Հայաստանի արտաքին պարտքի ծավալը կտրուկ կավելանա: Եթե նախորդ տարի երկրում ՀՆԱ-արտաքին պարտք հարաբերակցությունը կազմում էր 13 տոկոս, ապա 2011 թ-ին այդ ցուցանիշը կհասնի 45 տոկոսի:
Ա.Վարուդակիսը միաժամանակ նշեց, որ պարտքի այս ցուցանիշը բավականին բարձր է հավաքագրվող հարկային եկամուտների նկատմամբ. Հայաստանում հարկային եկամուտները ՀՆԱ-ի 16 տոկոսն են կազմում: ՀԲ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանի տնտեսության վերականգնմանը զուգահեռ արտաքին պարտքեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը աստիճանաբար կնվազի եւ կկազմի 30 տոկոս: Սակայն, միաժամանակ, պետք է կրկնապատկել ջանքերը հարկային եկամուտների հավաքագրման ուղղությամբ: Բացի այդ, ըստ Ա.Վարուդակիսի, երկրում պետք է մրցակցություն ապահովվի, ինչը թույլ կտա զարգացնել տնտեսությունը:
Ա.Վարուդակիսի խոսքով` Հայաստանը պետք է իր տնտեսությունը զարգացնի ոչ թե հիմնականում շինարարության ոլորտի զարգացմամբ, այլ` արտահանման ցուցանիշների ավելացմամբ: Համաշխարհային բանկը Հայաստանին կաջակցի նաեւ այս հարցերում: