ՏԻԳՐԱՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆ – ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՏԵՍԱԿԱՐԱՐ ԿՇԻՌԸ ՑԱԾՐ Է
Այսօր` հուլիսի 7-ին, Արմենիա-Մարիոթ հյուրանոցում մեկնարկել է «Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայսատանի վրա. Կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարներ» խորագրով միջազգային համաժողովը: Բացման խոսքով հանդես է եկել Հայկական միջազգային տնտեսական հետազոտությունների խմբի (AIPRG) գործադիր խորհրդի ներկայացուցիչը, իսկ հիմնական ուղերձով հանդես են եկել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը:
Տիգրան Սարգսյանն իր ելույթի ժամանակ ներկայացրել է ՀՀ տնտեսությանը բնորոշ հիմնական առանձնահատկությունները և հիմնախնդիրներն անցումային փուլում, ինչպես նաև անդրադարձել է համաշխարհային տնտեսության համատեքստում ՀՀ տնտեսական գործընթացների զարգացման միտումներին: Վարչապետը, ներկայացնելով համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցության հիմնական ուղղությունները ՀՀ տնտեսության վրա, նշել է, որ այն հանգեցրել է մասնավոր ներդրումների և մասնավոր տրանսֆերտների ընդհանուր ծավալի անկման, ինչն էլ հանգեցրել է վերջին տարիների ընթացքում կապիտալ շինարարության շուրջ 70%-ը կազմող բնակարանային շինարարության ծավալների կտրուկ նվազման: Նա նշել է, որ մեր հանրապետությունում շինարարության ոլորտում ներդրումների հիմնական աղբյուր են հանդիսանում կառուցապատողների սեփական միջոցները և բնակարանների ապագա սեփականատերերի միջոցները, իսկ վարկային միջոցների տեսակարար կշիռը շինարարության ոլորտում բավականին ցածր է: Վարչապետը նաև նշել է, որ ճգնաժամի պայմաններում անկում է գրանցվել նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում, ինչպես նաև բանկային համակարգում: Տիգրան Սարգսյանը նաև հայտնել է, որ 2003-2008թթ. ընթացքում ՀՀ-ում տարիների շարունակ գրանցվել է ազգային արժույթի արժևորում, իսկ այժմ, համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում, նկատվում է գնաճային ցածր ճնշումներ: Վարչապետը կարևորել է նաև լողացող փոխանակային կուրսի անցումը և ՀՀ Կենտրոնական Բանկի կողմից ընդունված ընդլայնող դրամանվարկային քաղաքականության հայեցակարգը: Անդրադառնալով ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված պետական քաղաքականության հիմնական ուղղություններին` վարչապետը նշել է, որ Ազգային ժողովն արդեն հաստատել է պետական բյուջեի նախագիծը, որի համաձայն ՀՀ բյուջեի պակասուրդը, որը մինչ այս չի գերազանցել ՀՆԱ-ի 3% սահմանագիծը, կառավարության որոշման համաձայն կկազմի շուրջ 7.5%, ինչը նշանակում է, որ առաջիկայում չի նախատեսվում պետական ծախսերի կրճատումներ: