ՀԱՅ-ՂԱԶԱԽԱԿԱՆ ՄԻՋՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԵՐՐՈՐԴ ՆԻՍՏ
Հայ-ղազախական միջպետական հանձնաժողովի երրորդ նիստում, որն անցկացվում է այսօր Երեւանում, քննարկվում են երկու երկրների համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ հարցեր: Հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ, ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Ավետիսյանը նշեց, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրական կապերն այնքան էլ զարգացած չեն: 2007թ.-ին Հայաստանից Ղազախստան արտահանումը կազմել է ընդհանուր առմամբ 7.3 մլն դոլար, ինչը 2008-ին նվազել է կրկնակի` հասնելով շուրջ 3 մլն դոլարի: 2007-ին ներկրման ծավալը կազմել է 39 մլն, 2008-ին` 18.5 մլն դոլարի: Փոխնախարարի խոսքով` Հայաստանը Ղազախստանից հնարավորություն ունի ներկրելու բարձրորակ հացահատիկ, պարարտանյութեր, մեքենամշակման հաստոցներ, մետաղե կոնստրուկցիաներ, սակայն խոչընդոտում են տրանսպորտային հաղորդակցման խնդիրները: Հայաստանից Ղազախստան արտահանվում է էթիլային սպիրտ, քարհատ հաստոցներ, կաուչուկ:
Հանձնաժողովի ղազախական կողմի համանախագահ, Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարարության պատասխանատու քարտուղար Տոբիլբեկ Օմարովն ասաց, որ իրենք ունեն հայկական արտադրատեսակների պահանջարկ, ինչը լիարժեք չի բավարարվում` սահմանափակ հաղոդակցման ուղիների պատճառով:
Կողմերը համագործակցության ընդլայնման հարցում մեծ տեղ տվեցին Իրան-Հայաստան` կառուցվելքի երկաթգծին, ինչի արդյունքում, ըստ Ս.Ավետիսյանի, կնվազեն ինչպես ներկրվող, այնպես էլ արտահանվող ապրանքների արժեքները: Հայկական կողմը հեռանկարային է համարում նաեւ ոգելից խմիչքների, մրգերի եւ բանջարեղենի արտահանումը Ղազախստան:
Կողմերը նախատեսում են համագործակցությունն ապրապնդել նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում: Մայիսի 13-ին ղազախական կողմի հետ այցելություն կլինի Ծաղկաձոր, որտեղ էլ կկնքվի համագործակցության փաստաթուղթ: