ՀՀ ԲԱՆԿԵՐԸ 27,9%-ՈՎ ԸՆԴԼԱՅՆԵԼ ԵՆ ԲԱՆԿԻ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ԱՆՁՆԱՆՑ ԵՎ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻՆ ՏՐԱՄԱԴՐՎՈՂ ՎԱՐԿԵՐԻ ԾԱՎԱԼՆԵՐԸ
2010 թվականի առաջին կիսամյակի վերջի դրությամբ ՀՀ-ում գործող 21 բանկերի ընդհանուր ակտիվները կազմել են 1329,2 մլրդ դրամ` առաջին եռամսյակի համեմատությամբ կրճատվելով 3,9%-ով: ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն` հաշվետու ժամանակահատվածի վերջի դրությամբ ՀՀ ԿԲ նկատմամբ բանկերի պահանջները (ներառյալ նաև թղթակցային հաշիվները) կազմել են 137,9 մլրդ դրամ` նվազելով 25,3%-ով, իսկ թղթակցային հաշիվները բանկերում նվազել են 41,2%-ով (62,5 մլրդ դրամ): Այս նույն ժամանակահատվածում բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների նկատմամբ պահանջները համախառն ծավալն աճել է 15,6%-ով (81,0 մլրդ դրամ):
Ներկայացված տվյալների համաձայն` ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում առաջին եռամսյակի համեմատությամբ հայաստանյան բանկերի կողմից իրավաբանական անձանց տրամանդրված վարկերի համախառն ծավալն աճել է 1,2%-ով և կազմել 432,4 մլրդ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալն այս նույն ժամանակահատվածում աճել է 0,1%-ով և կազմել 298,0 մլրդ դրամ:
Հատկանշական  է, որ հաշվետու այս երեք ամիսների ընթացքում զգալի աճել են բանկերի կողմից բանկի հետ կապված անձանց և աշխատակիցներին տրամադրված վարկերը: Այսպես, երկրորդ եռամսյակում առաջին եռամսյակի համեմատությամբ այս ցուցանիշն աճել է 27,9%-ով և կազմել28,4 մլրդ դրամ:
Նշենք նաև, որ ապրիլ-հունիս ամիսներին 1,6%-ով կրճատվել են բանկերի` ակտիվների հնարավոր կորուստների ծածկման պահուստները:
2010 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանում գործում է 21 բանկ` 393 մասնաճյուղերով: