ՏԱՐԵՍԿԶԲԻՑ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԳՐԱՆՑՎԵԼ Է ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱԿՏԻՎՈՒԹՅԱՆ ԱՃ
Այս տարվա հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից ընտրանքային սկզբունքով իրականացված հետազոտության արդյունքների համաձայն հանրապետությունում տնտեսական ակտիվության ինդեքսը, որը հաշվարկվում է թողարկման ծավալների, արտադրանքի կամ ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի և պաշարների վերաբերյալ կազմակերպությունների սպասումների միջինացման միջոցով, այս տարվա առաջին եռամսյակում նախորդ  եռամսյակի  համեմատությամբ աճել էր 38,4%-ով, իսկ նախորդ տարվա նույն եռամսյակի նկատմամբ ինդեքսի աճը կազմել է 20.2%:
2005 թվականի սկզբից ՀՀ կենտրոնական բանկը նախաձեռնել է ոչ ֆինանսական, ֆինանսական կազմակերպությունների և տնային տնտեսությունների եռամսյակային հարցումներ, որոնց նպատակն է նախ գնահատել ներկա տնտեսական վիճակի փոփոխությունը նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ, գնահատել հետազոտվող սուբյեկտների տնտեսական սպասումները, ինչպես նաև հարցումների արդյունքների հիման վրա հաշվարկել և հրապարակել բաղադրյալ տնտեսական ինդեքսներ:
Ընթացիկ եռամսյակում ընտրանքային սկզբունքով հետազոտվել է արդյունաբերության, շինարարության և ծառայությունների ոլորտների 863 կազմակերպություն: Հարցման է ենթարկվել նաև 1821 տնային տնտեսություն Երևան քաղաքում և ՀՀ բոլոր մարզերում: Հարցումներն իրականացվել են ինտերնետի, հեռախոսակապի, նամակների և ֆաքսի միջոցով: