ՆԵՐՍԵՍ ԵՐԻՑՅԱՆ – ԱՌԿԱ Է ՀԱՅ-ԿՈՐԵԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՄԵԾ ՆԵՐՈՒԺ
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիի Հուն Յոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ներսես Երիցյանը ողջունել է դեսպան Լիի Հուն Յոյին և պատվիրակության անդամներին: Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես հետաքրքրված է ասիական տարածաշրջանի երկրների` մասնավորապես Կորեայի հետ տնտեսական համագործակցության ընդլայնմամբ և խորացմամբ:
Հանդիպման ընթացքում Ներսես Երիցյանը շեշտել է, որ առկա է հայ-կորեական հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ և, այդ համատեքստում, հյուրերին ներկայացրել Հայաստանում ներդրումային հնարավորությունները` հատկապես խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերում: Նա նաև անդրադարձել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության, էներգետիկայի, առողջապահության, գիտության և գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին:
Նշելով, որ հայկական կողմը պատրաստակամ է փոխգործակցել ցանկացած փոխշահավետ ծրագրի շրջանակում, նախարարը միաժամանակ ընդգծել է, որ զգացվում է տեղեկատվության փոխանակման և երկու երկրների տնտեսական գործունեության վերաբերյալ լիրաժեք պատկերացման անհրաժեշտություն:
Դեսպանն, իր հերթին, շեշտելով կորեական կողմի պատրաստակամությունը գործընկերության հետագա զարգացման ուղղությամբ, համոզմունք է հայտնել, որ երկկողմանի հետաքրքրվածության պարագայում հայ-կորեական հարաբերությունները հատկապես արդյունավետ կզարգանան համատեղ իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում: