ԳՈՒՐԳԵՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆ – ՆԵՐՄԱՐԶԱՅԻՆ ՈՐՈՇ ԵՐԹՈՒՂԻՆԵՐԻ ՍԱԿԱԳՆԵՐԸ ԿԱՐՈՂ ԵՆ ԱՃԵԼ
Ներմարզային երթուղիներն սպասարկող մի շարք ընկերություններ ուղեվարձը բարձրացնելու հնարավարություն ունեն` առանց նոր մրցույթ հայտարարելու: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը: «Երեւանի երթուղիների համար ֆիքսված ուղեվարձը 100 դրամ է: Սական միջմարզային երթուղիների դեպքում իրավիճակն այլ է. դրանց մի մասն ուղեւորափոխադրումներ այսօր իրականացնում են ավելի էժան վարձավճարով, քան նշված է մրցութային փաթեթներում: Հետեւաբար առանց նոր մրցույթի ուղեվարձը բարձրացնելու հնարավորություն ունեն:»,- ասաց նախարարը: Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ գործող օրենքով երթուղին սպասարկող ընկերությունները պետք է գործեն մրցութային պայմանների սահմաններում: Եթե դրանից շեղվեն, հետեւաբար կհրաժարվեն նաեւ երթուղին սպասարկելուց, եւ նոր մրցույթով կընտրվի նոր ընկերություն, նոր պայմաններով:
Հիշեցնենք, որ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունում ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովն այս օրերին ուսումնասիրում է երթուղիներն սպասարկող 18 ընկերություննից ստացված դիմումը, որով պահանջվում է բարձրացնել ուղեվարձը: «Կարծում եմ, որ հանձնաժողովն օբյեկտիվ կաշխատի եւ մեզ կներկայացնի իրավիճակը, որից ելնելով կկայացնենք որոշում»,- ասաց Գ.Սարգսյանը: