ՖՐԱՆՍԻԱԿԱՆ «LA POSTE» ԱԶԳԱՅԻՆ ՓՈՍՏԱՅԻՆ ՕՊԵՐԱՏՈՐԸ ԿԱՋԱԿՑԻ «ՀԱՅՓՈՍՏ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆԸ
Հայաստանի ազգային փոստային օպերատոր «Հայփոստ»-ը և Ֆրանսիայի ազգային փոստային օպերատոր «Լա Փոստ»-ը 2010թ. մայիսի 6-ին կնքել են համալիր համագործակցության պայմանագիր, որն ուղղված է արդիականացնելու ՙՀայփոստ՚-ի գործառույթները և ծառայությունները: Կարևորագույն մարտահրավերներից մեկը կհանդիսանա զարգացման յուրահատուկ մոդելի և արդյունավետ կազմակերպության առաջարկումը` առաջնայնությունը տալով նորարարական ծառայությունների` այն է, մրցունակ փոստային ծառայությունների ստեղծմանը, որոնք ուղղված կլինեն Հայաստանում հաճախորդների պահանջների բավարարմանը:
Մասնավորապես, «Լա Փոստ»-ի աջակցությամբ «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ»-ը մտադիր է Հայաստանի Հանրապետությունում զարգացնել ավանդական փոստային ծառայությունները, ներդնել ավելի ժամանակակից սուրհանդակային և ֆինանսական ծառայություններ: Նպատակ ունենալով տարածաշրջանում դառնալ ազգային առաջատար փոստային օպերատոր` ՙՀայփոստ՚-ը կառաջարկի ժամանակակից փոստային և հարակից ծառայություններ ինչպես ՀՀ քաղաքացիներին այնպես էլ այլ երկրների անհատներին և ընկերություններին, ովքեր ընտանեկան, սոցիալական և տնտեսական կապեր ունեն Հայաստանի հետ:
«Հայփոստ»-ի գործունեության արդիականացման նոր փուլում փոստային ծառայություններից բացի հանրությանը կառաջարկվի փոստբանկային ծառայություններ: Առաջիկա 5 տարիների ընթացքում նախատեսվում է ՙՀայփոստի՚ նորացված 250 բաժանմունքներում տրամադրել փոստբանկային ծառայություններ, որոնք Հայփոստին կապահովեն հավելյալ դրամական հոսքեր:
Նշենք նաև, որ Ֆրանսիայի «La Poste» ազգային փոստային օպերատորի միջազգային կապերի գծով տնօրեն Ժան Պոլ Ֆորսևիլին այսօր ընդունել է Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերժ Սմեսովն ու արգենտինահայ հայտնի գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը։
Հանդիպման ժամանակ Ժան Պոլ Ֆորսևիլը վարչապետին է ներկայացրել «Հայփոստ»-ի և «La Poste»-ի միջև Համագործակցության ծրագրի իրականացման մանրամասներ։ Նա տեղեկացրել է, որ կնքված պայմանագրի համաձայն` նախատեսվում է փոստային ծառայությունների ընդլայնում և փոստային նամակագրության, ծանրոցների փոխադրման ու ֆինանսական ծառայությունների մատակարարման որակի բարձրացում։
Ընդգծելով «Հայփոստ» ընկերության զարգացման իրատեսական ներդրումային ծրագրի կարևորությունը` Տիգրան Սարգսյանն առաջնային է համարել համագործակցության շրջանակներում փոստային բաժանմունքների արդիականացումը, նոր ծառայությունների քանակի և ներդրումների ծավալի շարունակական ավելացումը։ Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Էդուարդո Էռնեկյանին ծրագրի իրականացման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։